„Razem dla klimatu” podczas COP 24 - Polska Izba Ekologii i partnerzy: McDonald’s Polska, Suez, Bank Ochrony Środowiska i Fundacja BOŚ

← Aktualności

„Razem dla klimatu” podczas COP 24 - Polska Izba Ekologii i partnerzy: McDonald’s Polska, Suez, Bank Ochrony Środowiska i Fundacja BOŚ

| Aktualności

6 grudnia w  pawilonie „Dobry Klimat” na katowickim rynku,  w którym odbywały  się wydarzenia towarzyszące COP 24, wymienieni partnerzy zorganizowali „Klimatyczne Mikołajki” dla dzieci  z wybranych szkół podstawowych - warsztaty upcyklingowe i edukacyjne. Dzieci wykonały m.in. eko- ozdoby choinkowe, wzięły również udział w quizach dotyczących tego, w jaki sposób swoimi codziennymi nawykami i postawami  mogą troszczyć się o środowisko. 10 grudnia natomiast, podczas Debat oksfordzkich „Dobry Klimat – młodzi debatują” - o smogu, wyborach konsumenckich i segregacji odpadów dyskutowała młodzież gimnazjalna, pod okiem ekspertów-moderatorów z partnerskich firm. O czym rozmawiano?
O segregacji odpadów (SUEZ)
Czy warto segregować odpady?
Czy segregacja odpadów na 5 różnych frakcji jest szansą dla recyklingu surowców w Polsce?
Czy gospodarka obiegu zamkniętego to moda czy gospodarcza konieczność?

O małych – dużych wyborach? Czy stan środowiska zależy ode mnie? (McDonald’s)
Kto i w jakim zakresie jest odpowiedzialny za stan środowiska naturalnego? Obywatele, rząd, biznes?
Czy decyzje pojedynczych osób mają znaczenie w naprawie sytuacji?
Prawo, moda czy zwyczaje – jak kształtują się nawyki konsumentów? Czy podejmujemy świadome decyzje?

O smogu – fakty, mity, dylematy (BOŚ)
Smog – rzeczywisty problem, czy przesada?
Czy każdy z nas może zadbać o czyste powietrze?
Co nas bardziej truje? Palenie tytoniu czy smog?
Czy strefy czystego transportu w miastach to dobry pomysł?
Czy ekologia się opłaca?

Dzieci i młodzież to przyszli dorośli. Im wcześniej nauczą się dobrych nawyków i  zyskają świadomość swojego wpływu na środowisko, tym bardziej skorzystają na tym przyszłości – oni i kolejne pokolenia. Organizatorom zależało również na tym, aby pokazać im dobre praktyki i przykłady, które mogą być dla nich eko-inspiracją w codziennym życiu.
Ostatnie spotkanie w ramach współpracy – konferencja pn. „Ochrona powietrza w kontekście zmian klimatycznych” - odbyła się 12 grudnia.