Będzie dodatkowa aukcja. Jest potwierdzenie

Portal GramwZielone.pl informuje, że Parlamentarny Zespół Energii Odnawialnej oraz Urząd Regulacji Energetyki i Ministerstwo Energii podtrzymały zamiar przeprowadzenia dodatkowej aukcji w związku z problemami z dostępem do Internetowej Platformy Aukcyjnej.

Komentując problemy z działaniem Internetowej Platformy Aukcyjnej (IPA) w dniu pierwszych aukcji dla OZE (30 grudnia 2016 r.) prezes URE Maciej Bando zapewniał, że zmiany w zasadach systemu aukcyjnego wynikające z nowelizacji ustawy o OZE pociągnęły za sobą konieczność wprowadzenia modyfikacji systemu informatycznego.  – Wpływ nowych rozwiązań prawnych i tempo ich wprowadzania miały wpływ na działanie aukcji – mówił prezes URE. Bando uważa , że „czas przeprowadzenia aukcji nie był przypadkowy” i że zasady aukcji oznaczały „brak równego traktowania”. Powiedział też, że "niektóre firmy dostały pomoc publiczną i mogły wystawić niższą cenę, wobec przedsiębiorców, którzy zainwestowali z własnych środków i musieli wystawić wyższą cenę".

więcej

 

„Czyste powietrze” -  rząd będzie walczył ze smogiem

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zarekomendował rządowi podjęcie "działań niezbędnych do podjęcia w związku z występowaniem na znacznym obszarze kraju wysokiego stężenia zanieczyszczeń powietrza". Działania te będą składową nowego programu rządowego „Czyste powietrze”.

Przyspieszone zostaną prace nad rozporządzeniem w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Powinno ono zostać przyjęte do końca kwietnia 2017 r., aby mogło już „zadziałać” przed nowym sezonem grzewczym 2017 r. Postulowane jest też wprowadzenie rozporządzenia w sprawie norm jakościowych dla paliw stałych. W pierwszym kwartale br. ma zostać zmieniona w tym celu ustawa o monitorowaniu i kontroli jakości paliw.

więcej

 

 NFOŚ na rzecz ekologicznego wydobycia

Od 23 stycznia do 30 listopada 2017 r. można ubiegać się w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Geologia i górnictwo. Część 2) Zmniejszenie uciążliwości wynikających z wydobycia kopalin”. W tym naborze do wykorzystania jest 100 mln zł w formie dotacji i pożyczki.

więcej

 

Będą nowe zasady segregacji śmieci

Od lipca br. mają wejść w życie nowe, ujednolicone zasady selektywnej zbiórki odpadów – podał PAP Kurier.

Osobno będą musiały być zbierane: szkło, papier, odpady ulegające biodegradacji, metale i tworzywa sztuczne. Zmiana wynika ze słabego stanu recyklingu śmieci w Polsce.


Ministerstwo Środowiska pracuje nad nowelizacją tzw. ustawy śmieciowej (ustawy o utrzymaniu czystości i
porządku w gminach). Mieszkańcy zapłacą mniej za śmieci, jeżeli będą je właściwie segregować. Od lipca  zaczną obowiązywać jednolite dla kraju zasady selektywnego zbierania odpadów co ma przyczynić się do podniesienia jakości zbieranych surowców wtórnych. Odpady będą selektywnie zbierane u źródła - czyli bezpośrednio w budynkach wielorodzinnych, domach jednorodzinnych, czy miejscach gdzie powstają odpady komunalne - w podziale na cztery frakcje. Do czterech kontenerów trafiać będą zatem: szkło (zielony pojemnik), papier, w tym tektura (niebeski), odpady ulegające biodegradacji ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów, np. resztek kuchennych (pojemnik brązowy) oraz łącznie metale i tworzywa sztuczne (żółty).  Samorządy dostaną 5 lat na dostosowanie kolorystyki pojemników.

więcej

 

Polska „czarnym” emitentem CO2

Portal WysokieNapiecie.pl pokazuje mapę Europy Live CO2 emmissions of the European electricity consumption, czyli  tzw. Electricity map. Mapa ta obrazuje przede wszystkim stopień emisji dwutlenku węgla w związku z rozwojem energetyki w poszczególnych krajach. Można z niej wyciągać także i inne, ciekawe wnioski.

Pomiar wzięty z poniedziałkowego ranka wskazuje, że  w przeliczeniu na każdą kilowatogodzinę wytworzonej w Polsce energii emitujemy średnio ok. 755 gramów CO2. Na drugim miejscu jest  Estonia, z emisyjnością 660 g CO2/kWh  Na trzecim  -  Niemcy, z emisyjnością wytwarzania energii wynoszącą ostatnio ok. 560-570 g CO2/kWh, a więc również niemało. Najczystszy prąd mają zaś w Europie Norwegowie (ok. 30 g CO2/kWh), Szwedzi (70 g CO2/kWh) i Francuzi (100 g CO2/kWh).

 

 więcej

  

Zdrowotne koszty produkcji energii
Rozwój cywilizacyjny, od etapu industrializacji, wiąże się z rosnącym zapotrzebowaniem na energię, której wytwarzanie powoduje z kolei kosztowne skutki uboczne. Każdego roku do atmosfery emitowane są miliony ton zanieczyszczeń związanych z produkcją energii. Problem ten dotyczy zarówno krajów najbardziej rozwiniętych, jak i najbiedniejszych.
13.01.2017 r.Więcej


 

NFOŚiGW wydaje miliardy na walkę ze smogiem
Około 10 mld zł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznacza na poprawę jakości powietrza w Polsce. Środki unijne i krajowe – dostępne w kilkunastu działaniach i programach priorytetowych, koordynowanych i tworzonych przez NFOŚiGW – pozwalają na bieżąco podejmować kompleksowe działania inwestycyjne, edukacyjne i monitoringowe. Program o nazwie Region to tylko jedna z propozycji NFOŚiGW na ograniczenie niskiej emisji i podniesienie efektywności energetycznej w Polsce. 
12.01.2017 r.

więcej Mrozy wpłynęły na rekordowy pobór mocy
Według portalu wysokienapiecie.pl utrzymujące się mrozy wpływają na wzrost poboru mocy w kraju.  W poniedziałek, 9 stycznia wykorzystaliśmy blisko 540 GWh energii elektrycznej, to jest o ok. 5 procent więcej, niż w ubiegłym tygodniu. Jest to historyczny rekord.
11.01.2017 r.

 

więcej 


Termomodernizacja Uniwersytetu Łódzkiego
Podpisano kolejną umowę w ramach poddziałania 1.3.1 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, którego instytucją wdrażającą jest NFOŚiGW. Dzięki realizacji przedsięwzięcia zmodernizowane zostaną dwa budynki o łącznej powierzchni 19673 m2. 
10.01.2017 r.

 więcej 


Jak oszczędzić na ogrzewaniu domu
Coraz częściej stosowane technologie ogrzewania domów  jednorodzinnych podążają w kierunku ekologii i oszczędności. Czy warto inwestować w drogą instalację mając nadzieję na to,  że inwestycja szybko się zwróci? Czy lepiej zaoszczędzić na instalacji i płacić więcej za ogrzewanie? 
09.01.2017 r.

więcej 

 

Archiwum

 

 

 

Zajrzyj do najnowszego wydania Raportu Ekologicznego


Drodzy Eko-entuzjaści!

Czy wiecie, w jaki sposób BOŚ Bank łączy biznes i ekologię? Czy znacie nasz wspólny dorobek w tym zakresie po ponad 25 latach działalności? Interesują Was najciekawsze sfinansowane przez nasz Bank inwestycje proekologiczne i ich wymierne efekty? Ponieważ zależy nam na tym, aby codziennie urzeczywistniać zieloną misję i wizję BOŚ, serdecznie zapraszamy do lektury tegorocznej edycji Raportu Ekologicznego, który stanowi najbardziej przystępne źródło wiedzy o Ekologii w Banku Ochrony Środowiska S.A.

Tu przeczytasz raport:


Raport Ekologiczny 2015
Raport Ekologiczny 2014
Raport Ekologiczny 2013
Raport Ekologiczny 2012
Raport Ekologiczny 2011
Raport Ekologiczny 2010
Raport Ekologiczny 2009
Raport Ekologiczny 2008
Raport Ekologiczny 2007
Raport Ekologiczny 2006
Raport Ekologiczny 2005
Raport Ekologiczny 2004

Obsługa Klientów Detalicznych
(osoby fizyczne, mikroprzedsiębiorstwa, wspólnoty mieszkaniowe)

1. woj.: kujawsko-pomorskie, mazowieckie, pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie

Iwona Kurek
tel. 515-111-302, iwona.kurek@bosbank.pl
Centrala
00-832 Warszawa
ul. Żelazna 32

2. woj.: dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie

Radosław Stępczyński
tel. 515-011-635, radoslaw.stepczynski@bosbank.pl
Placówka w Poznaniu
60-529 Poznań
ul. J. Dąbrowskiego 79A

3. woj.: łódzkie, małopolskie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie

Mieczysław Derczyński
tel. 515-111-456, mieczyslaw.derczynski@bosbank.pl
Placówka w Częstochowie
42-217 Częstochowa
al. Jana Pawła II 54

4. woj.: podkarpackie, lubelskie

Alicja Strycharz
tel. 515-111-773, alicja.strycharz@bosbank.pl
Placówka w Rzeszowie
30-010 Rzeszów
ul. Sokoła 6a


Obsługa Klientów Korporacyjnych i Jednostek Samorządu Terytorialnego

1. woj. mazowieckie za wyjątkiem powiatu ostrołęckiego

Piotr Kubiak
tel. 515-111-938, piotr.kubiak@bosbank.pl
Departament Sprzedaży Korporacyjnej
60-529 Poznań
ul. Dąbrowskiego 79 A

2. woj. lubuskie oraz następujące powiaty i miasta na prawach powiatów woj. wielkopolskiego: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, gnieźnieński, grodziski, kolski, koniński, kościański, międzychodzki, nowotomyski, obornicki, pilski, poznański, słupecki, szamotulski, średzki, śremski, wągrowiecki, wolsztyński, wrzesiński, złotowski, Leszno, Poznań, Konin

Daria Zielińska
tel. 515-111-424, daria.zielinska@bosbank.pl
Centrum Korporacyjne w Poznaniu
60-529 Poznań
ul. Dąbrowskiego 79 A

3. woj. małopolskie, woj. śląskie, powiat dębicki woj. podkarpackiego

Bożena Łabuz
tel. 515-011-613, bozena.labuz@bosbank.pl
Centrum Korporacyjne w Katowicach
40-085 Katowice
ul. Mickiewicza 21

4. woj. lubelskie, woj. podkarpackie za wyjątkiem powiatu dębickiego, powiat sandomierski woj. świętokrzyskiego

Krzysztof Gałan
tel. 515-111-219, krzysztof.galan@bosbank.pl
Centrum Korporacyjne w Lublinie
20-002 Lublin
ul. Krakowskie Przedmieście 54

5. woj. podlaskie, woj. warmińsko-mazurskie, powiat ostrołęcki woj. mazowieckiego

Jakub Kowalczuk
tel. 515-111-366, jakub.kowalczuk@bosbank.pl
Placówka w Białymstoku
15-282 Białystok
ul. Piękna 1

6. woj. dolnośląskie, woj. opolskie

Dagmara Jagoda
tel. 515-111-215, dagmara.jagoda@bosbank.pl
Placówka w Opolu
45-018 Opole
ul. Krakowska 53

7. woj. kujawsko-pomorskie

Grzegorz Litke
tel. 515-111-194, grzegorz.litke@bosbank.pl
Placówka we Włocławku
87-800 Włocławek
ul. Kościuszki 15

8. woj. pomorskie

Natalia Derdzikowska
tel. 515-111-787, natalia.derdzikowska@bosbank.pl
Centrum Korporacyjne w Gdańsku
80-824 Gdańsk
Podwale Przedmiejskie 30

9.woj. łódzkie, woj. świętokrzyskie za wyjątkiem powiatu sandomierskiego oraz następujące powiaty i miasta na prawach powiatów woj. wielkopolskiego: gostyński, jarociński, kaliski, kępiński, krotoszyński, leszczyński, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki, turecki, Kalisz

Paweł Banach
tel. 515-111-404, pawel.banach@bosbank.pl
Placówka w Ostrowie Wielkopolskim
63-400 Ostrów Wielkopolski
al. Powstańców Wielkopolskich 14

10.woj. zachodniopomorskie

Daria Zielińska
tel. 515-111-424, daria.zielinska@bosbank.pl
Centrum Korporacyjne w Poznaniu
60-529 Poznań
ul. Dąbrowskiego 79 A

Oferta analiz gospodarczych i rynkowych BOŚ Banku:

PRZEGLĄD MIESIĘCZNY – syntetyczny raport omawiający tendencje w gospodarce i na rynku finansowym.

   grudzień 2016 -
  styczeń 2017
 
   listopad 2016         październik 2016   wrzesień 2016     


KO
MENTARZ TYGODNIOWY – cotygodniowa analiza sytuacji na rynkach finansowych.

    16 stycznia      9 stycznia             2 stycznia          23 grudnia        

KOMENTARZ BIEŻĄCY – omówienie istotnych wydarzeń gospodarczych i danych makroekonomicznych. 

13.01
CPI
11.01
RPP
30.12
CPI
23.12
bezrobocie
19.12
sprzedaż detaliczna
19.12
produkcja
16.12
rynek pracy
15.12
FedEkonomiści BOŚ Banku regularnie zajmują wysokie miejsca w konkursach i rankingach trafności prognoz makroekonomicznych. Najważniejsze osiągnięcia zespołu to:

- 1. miejsce w szóstej edycji Konkursu na Najlepszych Analityków Makroekonomicznych „Rzeczpospolitej" i „Parkietu” pod patronatem Narodowego Banku Polskiego - 2014 rok,
- 1. miejsce w 2013 roku i 2. miejsce w 2016 roku w konkursie na najlepszego ekonomistę Gazety Giełdy „Parkiet", 
- najwyższe miejsca w rankingu trafności prognoz makroekonomicznych „Parkietu": 1. miejsce w 2013 roku, 3. miejsce w 2012 i 2016 roku oraz 4. miejsce w 2014 i 2015 roku,
- czołowe miejsca w kwartalnym rankingu prognoz makroekonomicznych „Pulsu Biznesu” – od 2012 roku do zakończenia konkursu w 2015 roku.