Biomasa jawi się jako przyszłość

Podczas zakończonej niedawno VI edycji Forum of Biomass & Waste mówiono o perspektywach i znaczeniu wykorzystania biomasy na terenach wiejskich. Energię z tego paliwa należy wytwarzać w kogeneracji. Są duże szanse na to, że w przyszłości biomasa nabierze znaczenia także w kontekście zwiększenia zatrudnienia na wsi.

To odpady komunalne, których jest obfitość, są jednym z głównych źródeł biomasy - tu rysują się bardzo atrakcyjne perspektywy. Istotną kwestią jest zidentyfikowanie wolnych terenów pod oprawy. Na przykład we Włoszech 7 mln hektarów ziemi zostało pozostawione odłogiem po wojnie, a w skali europejskiej co najmniej 30-40 mln hektarów może zostać wykorzystane w celu zakładania biomasowych plantacji – stwierdził obecny na konferencji dr Giuliano Grassi, Sekretarz Generalny European Biomass Industry Association (EUBIA).

Zdaniem ekspertów obecnie biomasa jest bardzo tania, zwłaszcza w USA, jednak będzie stopniowo drożeć. W optymalizacji sektorów ogrzewnictwa, chłodnictwa i transportu może pomóc postęp biotechnologii. Za około dziesięć lat, przy wykorzystaniu biosyntetycznych zdobyczy techniki, najpewniej uda się zwiększyć tempo fotosyntezy, co jest bardzo istotne choćby ze względu na to, że 70 proc. światowych wód jest potrzebne do nawadniania upraw – podsumował swoje wystąpienie Giuliano Grassi.

Zwiększenie dostępności biomasy rezydualnej i gruntów dostępnych pod uprawę biomasy energetycznej przekłada się na potencjał tworzenia miejsc pracy. Zgodnie z szacunkami EUBIA około 1,5 mln osób może znaleźć w Europie zatrudnienie w branżach związanych z biomasowym paliwem, w związku z czym to istotny element polityki społecznej i podatkowej. Aktualny europejski potencjał wykorzystania pelletu agro to ok. 60 mln ton, przy założeniu, że współspalanie powinno być ważnym elementem miksu. (Red., źródło info: BiznesAlert.pl; źródło zdjęcia: BiznesAlert.pl)