Dąb Józef Europejskim Drzewem Roku 2017

Dąb Józef Europejskim Drzewem Roku 2017

Polski kandydat – dąb Józef, zwycięzca krajowego etapu konkursu Drzewo Roku 2016 organizowanego przez Klub Gaja, zajął pierwsze miejsce w Europie. Pisaliśmy już o nim, gdy „kandydował” w konkursie, zachęcaliśmy do głosowania na polskie drzewo. W internetowym plebiscycie konkurował z szesnastoma innymi drzewami z całej Europy.

Dąb Józef z Wiśniowej (woj. podkarpackie) zdobył ponad 17 tysięcy głosów. Drugie miejsce zajął Dąb Brimmons z Walii w Wielkiej Brytanii z wynikiem ponad 16 tysięcy głosów. Trzecie, z wynikiem blisko 15 tysięcy głosów, zajęła Lipa w Lipce z Republiki Czeskiej. W głosowaniu wzięło udział ponad 125 tysięcy osób.
- Właśnie teraz, w czasie gdy szacunek dla drzew w naszym kraju przechodzi próbę, Europejskim Drzewem Roku 2017 zostaje Dąb Józef. Dziękuję wszystkim - powiedział Jacek Bożek, lider Klubu Gaja.

Dąb Józef ma 650 lat. Jego historia związana jest z dworem w Wiśniowej, który był ośrodkiem pracy twórczej artystów. Nosi imię od imienia Józefa Mehoffera – malarza, grafika, scenografa i rysownika. Historia drzewa jest niezwykła. Jego wizerunek – szkic Mehoffera - widniał na stuzłotowym banknocie, który był w obiegu w latach trzydziestych XX w. O tym, że drzewo jest ważne dla mieszkańców świadczy także historia z II wojny światowej. To w pniu tego dębu ukrywała się rodzina żydowska. Obecnie drzewo jest podziwiane przez turystów i artystów, gdyż w dalszym ciągu kultywuje się w Wiśniowej tradycje plenerów z okresu międzywojennego. Dąb Józef został zgłoszony do konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja przez Starostwo Powiatowe w Strzyżowie i Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Nadleśnictwo w Strzyżów i Fundację Cherry Home.

Ceremonia przyznania tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2017 i nagród odbyła się 21 marca 2017 w Parlamencie Europejskim w Brukseli z udziałem m.in. przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, organizatorów krajowych konkursów Drzewo Roku (Red.).