Chińska ofensywa w OZE

Agencja AP poinformowała, że należąca do chińskich władz grupa China Three Gorges (CTG) coraz silniej inwestuje w sektor energii odnawialnej. Chińczycy skupiają się na inwestycjach bezpośrednich w firmy sektora OZE. CTG prowadzi swoje interesy już w ponad 40 krajach, od lat inwestując w przedsięwzięcia z zakresu energetyki wiatrowej. Od 2011 r. firma skupiła się dodatkowo na inwestycjach w projekty związane z energią słoneczną.

10 mld dolarów wydane w ciągu ostatnich pięciu lat na aktywa związane z sektorem energetyki m.in. wiatrowej i wodnej w Niemczech, Włoszech, Polsce, Portugalii, Brazylii – to podsumowanie działalności chińskiej spółki, podane przez firmę Dealogic, analizującą wyniki finansowe.

W październiku 2016 roku CTG przejęła od Duke Energy za 1,2 mld dolarów 10 elektrowni wodnych w Brazylii. W lipcu zeszłego roku kupiła od Blackstone Energy Partners farmę wiatrową w Niemczech. Wybudowana przez chińską grupę tama i hydroelektrownia w Malezji od maja 2016 r. produkują już energię. CTG utworzyła też spółkę joint-venture z australijskim start-upem RayGen Resources, w ramach której zamierza uruchomić "projekt solarny" w Chinach. Istotną inwestycją CTG było kupno w 2011 roku za 3,5 mld dol. od portugalskiego skarbu państwa 21 proc. udziałów w jednej z największych globalnych firm inwestujących w branżę energii wiatrowej - Energias de Portugal. CTG, za pośrednictwem tej ostatniej spółki, czyni także starania wokół wejścia na amerykański rynek.