Będzie łatwiej wyciąć drzewo na działce

Prawo i Sprawiedliwość przyjęło na ostatnim posiedzeniu w Sali Kolumnowej Sejmu ustawę pozwalającą Ministerstwu Środowiska na zniesienie ograniczeń w wycinaniu drzew i lasów. Zakazy związane z ochroną i kontrolą drzew i krzewów zostały poważnie ograniczone.

Nowa ustawa została przyjęta przez Sejm wieczorem 16 grudnia, podczas kontrowersyjnego posiedzenia Sejmu, do którego utrudniony dostęp miała opozycja parlamentarna i zamkniętego dla mediów. 20 grudnia br. trafi już do Senatu.
„Posłowie proponują określenie w drodze rozporządzenia przez ministra środowiska wzorców, które zagwarantowałyby ochronę wszystkich elementów lasów. Takie zasady obecnie posiadają Lasy Państwowe jako własne uregulowania wewnętrzne. Posłowie chcą jednak, aby stały się one ogólnymi wyznacznikami” – czytamy w komunikacie PAP.
Dotychczas na terenach objętych ochroną leśnicy musieli ubiegać się o wydawanie przez Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska zezwoleń związanych z gatunkami chronionymi. „Po wejściu w życie przepisów wystarczy, że będą stosować się do „kodeksu dobrych praktyk”, który ma być przygotowany przez Ministerstwo Środowiska. Oznacza to, że gatunki chronione będą pozbawione ustawowej ochrony wszędzie tam, gdzie zaplanowana zostanie wycinka” – tak uważa Greenpeace Polska.

Ustawa znosi również ograniczenia właściciela nieruchomości prywatnej w usuwaniu drzew i krzewów rosnących na jego działce. Nie będzie jednak można jej likwidować na potrzeby działalności gospodarczej.