Najbardziej ekologiczne miasta Polski

Zakończył się konkurs ECO-MIASTO, wyłaniający najbardziej ekologiczne polskie miasta m.in. w kategorii efektywności energetycznej budynków. Swoje zgłoszenia przesłało 14 miast.

Za konkretne projekty i plany w zakresie efektywności energetycznej doceniono Zabrze i Kobyłkę. Wyróżnienia otrzymały Gdynia, Niepołomice i Ostrów Wielkopolski. Konkurs zorganizowała Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą Saint-Gobain, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy Polska oraz TIRU, a także Fundacją LafargeHolcim oraz Krajową Agencją Poszanowania Energii. Zabrze startowało w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców. W latach 2007-2016 przeprowadziło 58 termomodernizacji szkół, przedszkoli i innych obiektów, a dalszych 8 jest w trakcie realizacji. Na termomodernizacje miasto planuje wydać w latach 2014-2020 to ponad 17,5 mln złotych. Kobyłka, laureat w kategorii miast poniżej 100 tys., przeprowadziła w ostatnich latach termomodernizację 8 budynków użyteczności publicznej – przede wszystkim w zakresie efektywniejszego zarządzania energią cieplną i elektryczną.

Biorące udział w konkursie miasta zgodnie deklarowały, że już inwestują lub planują inwestować w
audyty energetyczne i termomodernizacje budynków użyteczności publicznej. W swoją politykę energetyczną wpisały inwestycje w OZE. (źródło: http://www.odnawialni.com).