Czeka nas rozkwit fotowoltaiki

Moc zainstalowana w fotowoltaice w Polsce sięgnie 153 MW na koniec 2016 r., wobec 95 MW rok wcześniej. Ten dynamicznie rosnący rynek osiągnie w latach 2016-2018 wartość blisko 5,6 mld zł netto. Co roku może być zakładanych nawet 50-100 tys. nowych mikroinstalacji PV.

Według ekspertów firmy FreeVolt, w końcu tego roku będzie już 153 MW łącznej mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Samych domowych systemów fotowoltaicznych jest już 11,2 tysięcy, o łącznej mocy ponad 62 MW. Tylko w pierwszym kwartale 2016 r. przyłączono ponad 5,7 tysiąca mikroinstalacji PV, czyli więcej, niż zamontowano w Polsce przez ostatnie 5 lat.

Według danych Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej - Polska PV, wartość rynku w 2015 r. przekroczyła 300 mln zł, wzrastając o 240 proc. r/r , a na przestrzeni lat 2014-2015 - aż o 373procent. Dla porównania: globalne tempo wzrostu rynku fotowoltaiki wyniosło w zeszłym roku 34 procent. Skumulowana moc zainstalowana w elektrowniach fotowoltaicznych w kraju nieznacznie przekroczyła w zeszłym roku 95 MWp. Udział mikroinstalacji w tej wartości wyniósł aż 28 proc., podczas rok wcześniej oscylował w granicach zaledwie 13 proc. Coraz więcej ogniw w mikroinstalacjach PV wykonywanych jest w innowacyjnej technologii PERC (Passivated Emitter Rear Contact) i HJT (Heterojunction Si), które znacząco podnoszą ich wydajność. W zeszłym roku jedna z firm ogłosiła, że wydajność wyprodukowanych w ten sposób modułów wzrosła aż do 24 procent.

Rynkowi sprzyjają wzrost świadomości ekologicznej, stabilizacja regulacji prawnych oraz korzystne z punktu widzenia ekonomicznego rozliczenia dla instalacji do 40kWp. Zgodnie z nowymi przepisami energia, która nie zostanie zużyta w czasie rzeczywistym, będzie oddawana do „sieci”, a po okresie rozliczeniowym (1 rok), 70 proc. tej energii - dla instalacji od 10 do 40 kWp - wraca do właściciela PV bez żadnych dodatkowych kosztów – oceniają eksperci FreeVolt.

"Rynek może liczyć na dalsze dynamiczne wzrosty. Do 2020 r. chcielibyśmy mieć w kraju ok. 1000 MW mocy zainstalowanej w fotowoltaice, choć prognozy Polskich Sieci Energetycznych mówią o nawet dwukrotnie wyższej wartości, czyli ponad 2000 MW. Dla porównania, jeszcze cztery lata temu łącznie w fotowoltaice w Polsce zainstalowane było tylko 2,2MWp" – dodaje przedstawiciel FreeVolt.

Samych mikroinstalacji PV powinno przybywać w tempie 50-100 tys. rocznie. Gminy coraz chętniej sięgają po środki z UE. Dużym zainteresowaniem cieszą się programy NFOŚiGW i WFOŚiGW oraz wsparcie finansowe Banku Ochrony Środowiska. Kluczowe znaczenie w rozwoju mikroinstalacji PV będzie też miała realizacja samorządowych projektów realizowanych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO). (na podstawie ISBNews)