„Zielony” dług Polski

Polska jako pierwszy w świecie emitent rządowy wyemitowała tzw. zielone obligacje (Green Bonds) na kwotę 750 mln euro - poinformował w poniedziałek resort finansów. Ich rentowność wyniosła 0,634 proc. - podało MF w komunikacie przekazanym PAP.

Środki pozyskane z emisji - według resortu - mają być przeznaczone na inwestycje pro środowiskowe.
- Uzyskana rentowność obligacji jest analogiczna jaką uzyskalibyśmy w przypadku standardowej emisji publicznej na rynku euro o tym samym 5-letnim terminie zapadalności i wyniosła 0,634 proc. – mówi cytowany przez Polską Agencją Prasową wiceminister finansów Piotr Nowak.

Głównym celem emisji jest finansowanie projektów korzystnie wpływających na środowisko - zaznacza ministerstwo w komunikacie. "Obejmują one finansowanie i refinansowanie projektów zgodnych z wymogami określonymi w Green Bond Framework, który został opracowany przez Ministerstwo Finansów na podstawie międzynarodowych standardów ICMA Green Bond Principles. W szczególności pozyskane środki posłużyć mogą do finansowania wydatków budżetowych w 2017 r. odpowiadających w/w kryteriom lub na refinansowanie analogicznych wydatków poniesionych w latach 2014-2016.