Zwracajmy butelki

400 mln szklanych butelek po piwie jest warte ok.150 mln zł. Półlitrowa butelka waży 450g, czyli łącznie daje to 180.000 ton szkła. Tyle właśnie ląduje w śmieciach, w parkach, lasach na plażach i wszystkich tych miejscach, w których w naszym kraju uchodzą za odpowiednie do wyrzucania przedmiotów. 

Polacy XXI wieku nie potrafią jednak wyrobić sobie nawyku oddawania zużytej butelki z powrotem do sklepu – zauważa portal Ekozofia.pl. Jedyną branżą, która stosuje u nas zwrotne butelki, jest branża piwowarska. Mniej więcej połowa piw sprzedawana jest w zwrotnych butelkach. Aż 80 proc. jest wykorzystywane powtórnie. Szklane butelki – może wbrew pozorom – są ekologicznymi opakowaniami, ponieważ nadają się do wtórnego wykorzystania. Ich zaletą jest także zmniejszenie kosztów produkcji branży piwowarskiej.

Polacy jednak często nie oddają zwrotnych butelek. Powodów takie stanu rzeczy jest kilka. Sklepy często przyjmują butelki jedynie za okazaniem paragonu. Wielu Polakom zwracanie butelek zamiast z ekologią kojarzy się raczej z biedą – osoby oddające butelki uchodzą za drobnych ciułaczy. Również niewielu klientów zwraca uwagę na to czy butelka jest zwrotna czy bezzwrotna, a zaledwie jedna piąta wie, że korzystanie z butelek zwrotnych jest dobre dla środowiska.

Polska w odzyskiwaniu butelek zajmuje miejsce w środku rankingu krajów europejskich. Daleko nam jednak do liderów w wykorzystaniu butelek zwrotnych – Dani, Finlandii, Norwegii czy Holandii. W krajach tych do ponownego użycia trafia bowiem aż 70 proc. opakowań ekologicznych.(źródło: Ekozofia.pl)