Firmy z Pomorza wyróżnione "Klonami"

Firmy z Pomorza wyróżnione „Klonami"

Bank Ochrony Środowiska przyznaje specjalne wyróżnienia – „Klony” – firmom z całej Polski, które nie tylko stawiają na efektywność biznesu, ale i funkcjonują w harmonii ze środowiskiem naturalnym. W ostatnich dniach wyróżnienia trafiły do Aquaparku w Redzie, Galerii Neptun, spółki Morex oraz Fundacji Hospicyjnej.

BOŚ wyróżnia firmy w następujących kategoriach: „Znaczący efekt ekologiczny” oraz „Innowacja ekologiczna”. Ponadto wspólnie z Fundacją BOŚ wręcza wyróżnienie specjalne w kategorii: „Firma ekologicznie i społecznie zaangażowana”.

Podczas gali w Gdańsku regionalne wyróżnienia za znaczący efekt ekologiczny oraz za innowację ekologiczną, wręczyli Stanisław Kluza, Prezes BOŚ, Dariusz Grylak, Wiceprezes BOŚ oraz Wiesław Kostrzewa, Dyrektor Centrum Korporacyjnego BOŚ w Gdańsku. Znaczący efekt ekologiczny doceniono w dwóch firmach - Galeria Neptun sp. z o.o. odebrała wyróżnienie za budowę nowoczesnej galerii handlowej „Neptun” wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i drogową. Jej wzniesienie wpisało się w program rewitalizacji przestrzeni miejskiej i poprzemysłowej po dawnej fabryce obuwia Neptun. W obiekcie zastosowano rozwiązania proekologiczne, m.in. oświetlenie typu LED z wyłącznikami zmierzchowymi i czasowymi, zdecydowano się także na automatyczną regulacje poziomu zużycia wody, stworzono ścieżki rowerowe wokół budynku. Drugim uhonorowanym w tej kategorii został Zespół Basenów Rekreacyjnych w Redzie sp. z o.o., czyli Aquapark w Redzie. Wybudowany w Redzie kompleks został doceniony m.in. za maksymalizację zysków energetycznych i ograniczenie strat ciepła, co przyczynia się do redukcji kosztów eksploatacyjnych całego obiektu o co najmniej 80 proc. w stosunku do budynku wykonanego w standardowej technologii. W kategorii „innowacja ekologiczna” wyróżniono zakład zamrażania produktów rybnych firmy Morex sp. o.o. Inwestycja doceniona została za ponadstandardowe rozwiązania, które w znaczący sposób zmniejszają zużycie energii. Dodatkowo zastosowane w zakładzie technologie zasadniczo wpływają na efektywność energetyczną budynku.

Bank, wspólnie z Fundacją BOŚ, przyznał także wyróżnienie specjalne w kategorii „Firma ekologicznie i społecznie zaangażowana”. Otrzymała je Fundacja Hospicyjna z Gdańska, promująca idee hospicyjne w społeczeństwie, wspierająca ponad 100 hospicjów w całej Polsce.(Red.)