Holandia „fotowoltaiczna”

„Kraj Tulipanów”, który ze względu na konflikt z Turcją nie schodzi ostatnio z czołówek gazet i agencyjnych depesz, systematycznie rozwija strategię rozwoju krajowego sektora energetycznego, co sprzyja podejmowaniu inwestycji w sektorze odnawialnych źródeł energii.

„Holenderskie ministerstwo infrastruktury i środowiska Rijkswaterstaat poinformowało, że chce udostępnić zarządzaną przez nie infrastrukturę w celu budowy odnawialnych źródeł energii” – pisze portal GramwZielone.pl. Konkretnie zaś chce to zrobić w ten sposób, że będzie budować farmy fotowoltaiczne na jeziorach i innych zbiornikach wodnych. Pierwsze instalacje mają zostać zbudowane m.in. na sztucznym Jeziorze IJsselmeer, którego powierzchna sięga 1100 km2. Kolejne – na jeszcze innych terenach należących do państwa.

Holenderskie ministerstwo ochrony środowiska chce wejść w porozumienie z państwowym operatorem sieci kolejowych oraz z operatorami sieci energetycznych, dzięki czemu będzie możliwa m.in. budowa instalacji fotowoltaicznych na ekranach dźwiękochłonnych.

Na początku tego roku w Holandii za 40 mln euro uruchomiono największą elektrownię fotowoltaiczną o mocy do 30 MW. Sunport Delfzijl powstała w pobliżu portu w Groningen. Instalacja składa się z około 120 tys. modułów rozlokowanych na terenie około 30 hektarów.