Jaki sposób ogrzewania domu wybrać aby jak najwięcej zaoszczędzić?

Jak i gdzie zastosować poszczególne urządzenia, tak aby to było to dla nas najbardziej ekonomiczne, zdrowe i skuteczne.

Powietrzna pompa ciepła
Podobnie jak gruntowa, dostarcza ciepło pobierane z otoczenia. Jej efektywność jest co prawda mniejsza niż pompy czerpiącej ciepło z gruntu, dlatego ogrzewanie jest droższe w eksploatacji.Za to instalacja nie wiąże się z wykonywaniem kłopotliwych robót poza budynkiem, a więc jest prostsza i tańsza - za montaż trzeba zapłacić ok. 30-35 tys. zł. Zastosowana w domu energooszczędnym może kosztować jeszcze mniej. Gdy do ogrzewania domu wystarczy 5-6 kW, to za tego typu źródło ciepła płaci się tylko nieco więcej niż za kotłownię z kotłem na węgiel czy gaz. Oszczędza się też na wykonaniu komina i zyskuje dodatkowe miejsce w domu, bo powietrzną pompę ciepła można zainstalować na zewnątrz budynku.

Kotły na gaz płynny i olej opałowy

Ogrzewanie kotłami na gaz płynny LPG i olej opałowy jest niestety droższe niż pompą ciepła i można śmiało powiedzieć, że szukający sposobów na oszczędzanie nie powinni ich raczej brać pod uwagę. Kotły takie są jednak wygodne w obsłudze, ale niestety, ta wygoda kosztuje. Tego rodzaju rozwiązania stosuje się jednak zwykle tam, gdzie brak gazu sieciowego czy możliwości podłączenia się do sieci ciepłowniczej, a z uwagi na finanse świadomość ekologiczną wyklucza się zastosowanie węgla.

Ogrzewanie elektryczne
Energia elektryczna może zasilać centralne źródło ciepła i klasyczny system ogrzewania wodnego. Może też być bazą dla indywidualnego systemu, na który składają się grzejniki elektryczne czy ogrzewanie podłogowe. Dobre grzejniki elektryczne kosztują 200-300 zł za sztukę, a za 6-10 tys. zł, można już wyposażyć w nie nieduży dom i wykonać elektryczne ogrzewanie podłogowe w wybranych pomieszczeniach, takich jak pokój dzienny, kuchnia czy łazienka. A więc zostaje co najmniej 20 tys. zł, które trzeba by było wydać na wodną instalację c.o. z kotłem na paliwa kopalne. Również nieskomplikowany jest montaż i system regulacji. Ogrzewanie elektryczne jest szczególnie godne rozważenia w przypadku budownictwa energooszczędnego. Do ogrzania domu o powierzchni 100 m2 potrzeba zaledwie 1500 kWh energii rocznie. Przy kupowania energii elektrycznej w taryfie jednostrefowej (całodobowej) za taką ilość płaci się około 850 zł, a więc 20 tys. zł niewydane na instalację c.o. z kotłem wystarczy na ogrzewanie domu przez 23 lata.

Kolektory słoneczne pomogą oszczędzić
Są popularne dzięki temu, że za podgrzewanie przez nie wody nie trzeba płacić, a dostarczają energię ze źródeł odnawialnych. Ich zastosowanie pozwala obniżyć wskaźnik zapotrzebowania budynku na energię pierwotną i dzięki temu pomaga spełnić wymagania nowych warunków technicznych. Musimy jednak zapłacić za prąd pobierany przez pompę obiegową oraz sprężarkę (kilkadziesiąt złotych rocznie) oraz za wymianę glikolu i serwis. Wobec tego eksploatacja prostej instalacji słonecznej służącej do wspomagania przygotowywania ciepłej wody użytkowej tak naprawdę kosztuje co najmniej 1000 zł rocznie. Najtańsze systemy z dwoma kolektorami płaskimi i zasobnikiem o pojemności 200-250 l pozwalają zmniejszyć roczne zapotrzebowanie na energię ze źródeł konwencjonalnych przeciętnie o ok. 1800 kWh. Jeśli w ten sposób wspomaga się działanie kotła gazowego, to po uwzględnieniu kosztu eksploatacji kolektorów oszczędność wynosi około 350 zł rocznie, jednak gdy wodę przygotowuje podgrzewacz elektryczny, wydatki na energię mogą być niższe o 900 zł rocznie.

Autor, Krzysztof Gałan, jest Głównym Ekologiem ds. Klientów Korporacyjnych CK Lublin

Autor, Grzegorz Litke ,jest Głównym Ekologiem ds. Klientów Korporacyjnych CK Bydgoszcz

Jeśli interesuje Was szeroko pojęta tematyka ekologiczna zapraszamy do odwiedzin naszego serwisu https://www.bosbank.pl/ekopolska