Kopciuchy mają odejść do lamusa

W Dzienniku Ustaw ukazało się 5 września br. rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Sprzedaż “kopciuchów”, czyli kotłów o klasie niższej niż 5 będzie od października zabroniona.

Decyzja wicepremiera Mateusza Morawieckiego jest oceniana przez ekspertów jako krok w dobrym kierunku – zmniejszenia emisyjności szkodliwych gazów powstałych ze spalania do atmosfery. Podjęte działanie jest elementem programu „Czyste Powietrze”, który ma przeciwdziałać szkodliwym dla zdrowia i życia ludzi stężeniom substancji w powietrzu. Przestarzałe kotły nazywane są kopciuchami bo ich emisyjność jest ponad dziesięcio -, a nawet dwudziestokrotnie wyższa od nowoczesnego kotła klasy piątej".

Polska - obok Bułgarii i Słowacji należy do europejskich krajów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Według Europejskiej Agencji Środowiska średnie roczne stężenie pyłów w powietrzu wynosi w naszym kraju 75 mikrogramów na metr sześcienny, przy normie 50 mikrogramów na metr sześcienny.

Rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju w sprawie kotłów wejdzie w życie 1 października 2017 roku (Red.)