Modernizacja elektrowni wodnych w pomorskim

Modernizacja elektrowni wodnych w pomorskim

Energa Wytwarzanie - spółka zależna Energi - zmodernizuje dwie kolejne elektrownie wodne: w miejscowościach Borowo w województwie zachodniopomorskim i Krzynia w województwie pomorskim - informuje spółka.

Energa Wytwarzanie S.A. - spółka należąca do Grupy Energa - po remoncie elektrowni w Niedalinie, Brąswałdzie i Gałąźni Małej rozpoczyna modernizację elektrowni wodnej w Borowie oraz malowniczego obiektu zbiornikowego w Krzyni, w gminie Dębnica Kaszubska (woj. pomorskie)

Kompleksowa modernizacja części elektroenergetycznej Elektrowni Wodnej Krzynia obejmie: budowę nowej rozdzielni SN 15 kV, nastawni, wraz z zabezpieczeniami linii wyprowadzenia mocy oraz generatorów, układów wzbudzenia statycznego, elektrohydraulicznych regulatorów turbin, układów napięcia gwarantowanego, systemów automatyki, wymiany instalacji wewnętrznych i zewnętrznych oraz niezbędnych prac budowlanych. Prace mają zakończyć się w IV kwartale 2017 r.

Elektrownię Wodną Krzynia wybudowano jeszcze w latach 1925-1926. Jest to elektrownia zbiornikowa, pracująca w trybie przepływowym o mocy 0,92 MW a spad mierzy 8 m. Zbiornik elektrowni osiąga powierzchnię 75 hektarów. Wyposażona jest w dwa hydrozespoły z poziomymi turbinami Francisa - produkcji firmy Voith oraz dwoma klasycznymi generatorami synchronicznymi firmy Sachsenwerk. Z kolei Elektrownia Borowo zlokalizowana jest w gminie Kalisz Pomorski (woj. zachodniopomorskie), należącej do tzw. Specjalnej Strefy Wyłączenia (SSW) - obszaru strategicznej interwencji. Projekt modernizacji zakłada wyposażenie elektrowni w dodatkowy, wysokosprawny hydrozespół o mocy 0,7 MWe i nowe urządzenia pomocnicze.

W styczniu br. Energa Wytwarzanie uzyskała od WFOŚiGW dofinansowanie w wysokości 2 765 tys. zł na projekt modernizacji elektrowni wodnej w Borowie. (źródło: ISBnews)