Nowe opłaty za foliowe torby

Ministerstwo Środowiska proponuje wprowadzenie odpłatności za torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów w maksymalnej wysokości do 1 zł w ramach ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

Zgodnie z propozycją bezpłatne mają być tzw. zrywki (torby o grubości poniżej 15 mikrometrów), pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzywa, owoce, mięso, ryby itp.), podano w komunikacie. Resort zakłada, że stawka opłaty recyklingowej za torbę foliową zostanie określona w rozporządzeniu ministra środowiska i będzie dużo niższa od maksymalnej przewidzianej w projekcie nowelizacji ustawy - do 1 zł.

"Opłata za plastikową torbę nie jest podatkiem, ponieważ nie jest obowiązkową płatnością. Każdy z nas będzie miał wybór, czy zapakować zakupy w plastikową torbę i za nią zapłacić, czy skorzystać z torby wielokrotnego użytku i w bardzo łatwy sposób tej opłaty uniknąć. Doświadczenia innych krajów UE wskazują, że opłata recyklingowa pozwala ograniczyć zużycie toreb foliowych nawet o 90%" - skomentował wiceminister środowiska Sławomir Mazurek, cytowany w komunikacie.

Zgodnie z szacunkami podanymi przez ministerstwo, każdy mieszkaniec Polski zużywa rocznie ok. 250-300 toreb foliowych różnego rodzaju. Cykl życia takiej torby wynosi z reguły kilkanaście minut, czyli tyle, ile trwa pokonanie drogi z zakupami ze sklepu do domu.(źródło: ISBNews)