Paliwa kopalne źle widziane przez EBI

Paliwa kopalne źle widziane przez EBI

Europejski Bank Inwestycyjny zamierza ograniczyć inwestycje w projekty bazujące na paliwach kopalnych. Chodzi nie tylko o węgiel – informuje BiznesAlert.pl.

Werner Hoyer, szef niemieckiego oddziału banku, spotkał się z dziennikarzami na szczycie w Luxemburgu . Określił on politykę energetyczną EBI jako „neutralną pod względem źródła”. Przy finansowaniu projektów Europejski Bank Inwestycyjny będzie brał teraz pod uwagę także to, czy projekt wpisane ma działania zmierzające do redukcji szkodliwych emisji. Chodzi tu przede wszystkim o zapis dotyczący ograniczenia wsparcia dla bloków wytwórczych o emisyjności powyżej 550g/kWH. Taki zapis znalazł się w regulaminie EBI. Komisja Europejska zaproponowała go jako limit wsparcia dla rynku mocy w ramach tzw. pakietu zimowego, co było krytykowane m.in. przez Polskę.

W opinii Wernera Hoyera inwestycje w paliwa kopalne będą stopniowo spadały, a „przyjazne środowisku” projekty energetyki odnawialnej zyskają na popularności. O wycofanie wsparcia EBI dla paliw kopalnych apelowali m.in. ekolodzy z organizacji pozarządowych w Europie.(R.A.)