Polska „czarnym” emitentem CO2

Portal WysokieNapiecie.pl pokazuje mapę Europy Live CO2 emmissions of the European electricity consumption, czyli tzw. Electricity map. Mapa ta obrazuje przede wszystkim stopień emisji dwutlenku węgla w związku z rozwojem energetyki w poszczególnych krajach. Można z niej wyciągać także i inne, ciekawe wnioski.

Pomiar wzięty z poniedziałkowego ranka wskazuje, że w przeliczeniu na każdą kilowatogodzinę wytworzonej w Polsce energii emitujemy średnio ok. 755 gramów CO2. Na drugim miejscu jest Estonia, z emisyjnością 660 g CO2/kWh Na trzecim - Niemcy, z emisyjnością wytwarzania energii wynoszącą ostatnio ok. 560-570 g CO2/kWh, a więc również niemało. Najczystszy prąd mają zaś w Europie Norwegowie (ok. 30 g CO2/kWh), Szwedzi (70 g CO2/kWh) i Francuzi (100 g CO2/kWh).
Kraje o niskiej emisji zaznaczono na mapie na zielono. Wraz z jej wzrostem barwa ciemnieje, przez żółć i brąz, aż po czerń, zaznaczoną tylko dla Polski.


„Electricity Map” pokazuje również, jak kształtują się warunki wietrzności i nasłonecznienia a także uwidacznia ilość energii zainstalowanej i wykorzystywanej w każdej technologii jej dostarczania - w rozbiciu na poszczególne państwa. Uwidoczniono także transgraniczne przepływy energii oraz „przepływy” CO2 z nimi związane.

Czytaj więcej :
http://wysokienapiecie.pl/rynek/2009-energetyczna-mapa-europy-polska-czarna-niemcy-brazowe