Warto mieć oszczędny i ciepły dom

Warto mieć oszczędny i ciepły dom

Mieszkamy z rodziną w domu jednorodzinnym. Przez kilka lat słuchałem próśb żony o wymianę okien w domu. Jakoś nie czułem potrzeby takiej inwestycji, a gdy nadchodziła zima, tak czy inaczej było już na nią za późno.

Pracując od wielu lat w BOŚ wiedziałem, że wielu klientów banku wymienia okna w domach na bardziej energooszczędne, zaciągając kredyty. Miałem świadomość że są to inwestycje energooszczędne. Mimo tego nie czułem potrzeby takiej inwestycji.
Słuchałem ponawianych, uszczypliwych uwag, że nasze okna są stare i zupełnie nie energooszczędne i w końcu podjęliśmy decyzję – zamówiliśmy montaż nowych profili okiennych. Wybrałem polską firmę, z województwa podlaskiego. Ta mała, rodzinna firma zaproponowała okna kilku producentów. Okazało się więc, że sprawa jest o wiele prostsza, niż się pierwotnie wydawało. Wymiana trwała tylko niecałe dwa dni.

Efekty inwestycji przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Zapotrzebowanie na ciepło w domu spadło w sposób istotny. Nawet w okresie zimowym, przy temperaturze ok. zero stopni, włączałem jednie 1 lub 2 kaloryfery z pięciu zamontowanych. Oceniam, że ciągu jednego sezonu grzewczego oszczędności z tytułu zużycia gazu wyniosły 20-25 proc. nakładów poniesionych na wymianę okien. Ponadto istotnie zmniejszył się poziom słyszalnego hałasu pochodzącego z przebiegającej nieopodal ruchliwej ulicy. Tym sposobem osiągnąłem aż trzy korzyści. Wszystkie równie ważne:

  • oszczędności w opłatach,
  • wyciszenie domu,
  • zadowolenie współmałżonki (ma dobre pomysły i można przypuszczać, że wkrótce wyjdzie z jakimś nowym, polepszającym komfort naszego życia)

Ponadto, wprawdzie w bardzo niewielkim stopniu, ale jednak, zwiększyłem przychody dwóch firm krajowych, a co za tym idzie budżetu państwa z tytułu podatków.
Pozostaje mi złożyć samokrytykę. Powinienem to zrobić kilka lat wcześniej.
Dlatego polecam wszystkim, aby po zimie sprawdzili stan okien w swoich domach. Jeśli tylko stwierdzicie że nie spełniają waszych oczekiwań proponuję rozważyć ich wymianę. Wiosna sprzyja takiej inwestycji. Naprawdę - warto.

Autor, Krzysztof Najda, jest Głównym Specjalistą ds. Współpracy z donatorami w Banku Ochrony Środowiska.