Prestiżowa nagroda dla Polski za „Zielone obligacje”

Polska została wyróżniona nagrodą "Climate Bonds Award" za pierwszą na świecie rządową emisję zielonych obligacji. "To kamień milowy dla tego rynku" - napisała w uzasadnieniu organizacja Climate Bond Initiative (CBI). Te papiery wartościowe zostały wyemitowane w grudniu 2016 roku.

- Nagrodziliśmy organizacje, które były liderami w światowym sektorze finansowym, mobilizując kapitał niezbędny do rozwiązania problemów związanych ze zmianą klimatu, ograniczenia emisji dwutlenku węgla i rozwoju zielonej infrastruktury przyszłości" - mówi Sam Kidney, prezes CBI.

- To wyróżnienie pokazuje, że polski rząd dba o zrównoważony rozwój społeczeństwa i gospodarki, a także rozwój zielonych projektów. Polska ma przypiętą łatkę kraju bazującego na węglu - który jest naszym głównym źródłem energii - ale takim działaniem wysyłamy jasnym sygnał, że jednocześnie dbamy też o środowisko" - tłumaczył w rozmowie z PAP Piotr Nowak, wiceminister finansów RP.

Wiceminister poinformował , że uzyskane w wyniku emisji obligacji w grudniu ubiegłego roku środki - 750 mln euro (3,2 mld złotych) mają zostać przeznaczone na zalesianie, wytwarzanie zielonej energii i poprawę transportu kolejowego.

Czytaj więcej:
http://fakty.interia.pl/swiat/news-polska-nagrodzona-w-londynie-za-zielone-obligacje,nId,2364656