Management
and Supervisory Board

Management Board

  • Habilitated doctor of economic science in the field of finance and associate professor in Warsaw School of Economics (SGH); BOŚ Supervisory Board member since February 2016. Mr Ślązak runs the Department of Retail and Corporate Banking in the Banking Institute of the SGH. A member of the Polish Association of Finance and Banking (PSFIB), Alumni Global Village Programme - Lehigh University w USA and The European Money and Finance Forum (SUERF).


    Emil Ślązak completed a scientific internship program at the Victoria University of Wellington – School of Economics and Finance, New Zealand. In his scientific and research work Prof. Ślązak specializes in analysing development of financial innovations and models of transformation of banks’ financial intermediation. Author of nearly 70 peer-reviewed scientific publications and expert papers on economics and finance, including two monographs. A speaker at a number of scientific seminars, both national and international.

  • Since December 2017 as BOŚ S.A. Management Board Vice President, Mr Garbarczyk has been supervising the Bank’s risk area. Graduated from Warsaw University (Department of Mathematics, Mechanics and Information Technology and Department of Economic Science).


    Mr Arkadiusz Garbarczyk started his career in the banking sector in 2000 on the position of economist, and afterwards, financial markets strategist in BRE Bank. For seven years he was in charge of the product offer, pricing policy, distribution channels and management of the credit portfolio risk in Bank Gospodarstwa Krajowego. In Bank Polskiej Spółdzielczości Mr Garbarczyk supervised management of the credit portfolio risk and credit risk monitoring and rating. He also chaired the Supervisory Board of BPS Bank’s Brokerage House. Afterwards, in Bank Ochrony Środowiska Arkadiusz Garbarczyk took the position of Managing Director running the Risk Rating and Management Division.

  • On the position of BOŚ S.A. Management Board Vice President, since November 2019, Jerzy Zań has been supervising the Bank’s business area, including business centres and branches, banking operations, ecological and structural projects financing, product development and factoring. Mr Zań holds the positions of the First Vice Chairman of the Head Office Credit Committee, Vice Chairman of the Credit Risk Management Committee, and a member of the Assets and Liabilities Committee.


    Jerzy Zań is an economist and manager with many years of banking experience, graduate of the Warsaw School of Economics (finance and banking) and MBA studies at the University of Minnesota Carlson School of Management. For 20 years now Mr Zań has been specializing in sales management, product offers, incomes and revenues, back office, customer service, as well as structuring and implementation of solutions dedicated to the most demanding customers. Mr Jerzy Zań is an enthusiast of digitalization, new technologies and how they are applied in banking to boost sales and enhance effectiveness. Vice President Zań used this knowledge when working for mBank S.A., Alior Bank S.A., Bank BPH S.A., Bank Pekao S.A. and ING Bank N.V.

Supervisory Board of BOŚ S.A.

  • Education:
    2003 and 2004 – Gustav Kaser Training International – Management and Management 2
    1988 – University of Szczecin – PhD in Economic Sciences
    1979 – 1983 – University of Technology of Szczecin – MA in Economics
    Career:
    Dec. 2016 – now – Management Board President of Grupa Azoty
    Apr. 2016 – now – Management Board President of Grupa Azoty ZCH Police SA
    Feb. 2016 – now – Chair of Supervisory Board of BOŚ S.A.
    Mar. 2016 – Apr. 2016 – Member of Supervisory Board of ZCH Police S.A.
    From 2010 to Dec. 2014 – own business, economic counselling and lobbying
    1 Nov. 2008 – 31 Oct. 2009 – No possibility to work – Non-compete clause from a contract with Ciech
    S.A.
    2007 – 2008 Chair of Supervisory Board of Zachem S.A. in Bydgoszcz
    2006 – 2008 Member of Supervisory Board of Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych Sp. z o.o. in
    Gdańsk
    2006 – 2008 Deputy Chair of Supervisory Board „Soda – Mątwy” S.A. in Inowrocław
    2006 – 2008 Chair of Supervisory Board of „Janikosoda” S.A. in Janikowo
    2005 – 2008 Member of Supervisory Board and afterwards, Chair of Supervisory Board of „Transclean”
    Sp. z o.o. in Bydgoszcz
    2 Aug. 2006 – 31 Oct. 2008 Member of Supervisory Board of Ciech S.A. in Warsaw
    4 May 2005 –1 Aug. 2006 Management Board Member for Restructuring in Zakłady Chemiczne Zachem
    S.A. in Bydgoszcz and from 3 Oct. 2005 Management Board President – General Director
    1999 – 2000 Member of Supervisory Board of Polish Railway (PKP)
    1998 Chair of Supervisory Board of PKP
    1997 – 1998 Secretary of the Team of Advisors for assessing PKP restructuring programs reporting to
    PKP Management Board President
    1996 – 30 Apr. 2005 Head of Administration and Economics, Director for Administration and Financial
    Affairs, and afterwards, Member of Management Board of Goleniowskie Fabryki Mebli Kollektion WIM
    w Goleniowie Sp. z o.o.
    1995 – 1996 Professor at Public Administration Academy in Szczecin
    1994 – 1996 Own business, owner of Pracownia Analiz i Badań Marketingowych w Szczecinie
    (marketing analyses and research)
    1989 – 1990 Scientist – holder of DAAD scholarship in the Transport Institute of Cologne University
    (Germany)
    1983 – 1995 Assistant and afterwards, assistant professor in the Institute of Economics of Transport,
    first at University of Technology of Szczecin and from 1 Sep. 1985 – of University of Szczecin.
    Foreign languages: German, English
    According to the submitted declaration, Mr Wojciech Piotr Wardacki, in addition to the abovelisted activities:
    - does not perform any activities competitive towards the Company,
    - is not part of any competitive company as a civil partnership, partnership, capital company
    - is not part of any competitive legal person as a member of its authorities,
    - is not recorded in the Register of Insolvent Debtors maintained under the provisions of the National
    Court Register Act of 20 August 1997.


  • Education:
    Mar. 1983 – Feb. 1986 – attorney traineeship in District Bar Association in Płock
    Sep. 1979 – Sep. 1981 – judge traineeship in the circuit of the Voivodship Court in Ciechanów,
    temporarily domiciled in Płońsk.
    Oct. 1975 – Aug. 1979 – Warsaw University, Faculty of Law and Administration


    Career:
    From 1 Feb. 2016 recorded in the Register of Candidates for Supervisory Board Members maintained
    by the Ministry of State Treasury.
    2016 – 2019 member of Supervisory Board of Grupa Azoty S.A.
    2009 – 2011 – member of Supervisory Board of Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.
    w Wyszkowie.
    Jan. 1995 – now – Attorney Office in Ciechanów
    As part of the performed attorney’s activity, providing legal services to individuals and business entities
    within the realm of civil, business, administration and criminal law.
    Apr. 1986 – Jan. 1995 – attorney at law in Attorney Team No. 1 in Ciechanów.
    Sep. 1981 – Feb. 1983 – court assessor in the circuit of the Voivodship Court in Ciechanów
    temporarily domiciled in Płońsk – resignation from the position of a judge.


    According to the submitted declaration, Mr Ireneusz Purgacz, in addition to the above-listed
    activities:
    - does not perform any activities competitive towards the Company,
    - is not part of any competitive company as a civil partnership, partnership, capital company
    - is not part of any competitive legal person as a member of its authorities,
    - is not recorded in the Register of Insolvent Debtors maintained under the provisions of the National
    Court Register Act of 20 August 1997.


  • Education:
    2009 PhD degree in forestry sciences at Warsaw University of Live Sciences, Faculty of Forestry
    2003 Ministry of State Treasury – passed examination for candidates for supervisory board members in
    State Treasury Companies
    2002 Post-graduate studies “Organisation and Management”, Faculty of Economics, Radom University
    of Technology
    2001 Post-graduate studies “Assessment and Valuation of Environmental Resources”, Faculty of Animal
    Sciences of Warsaw University of Live Sciences (SGGW)
    1990 Post-graduate studies “Forest Productivity”, Faculty of Forestry of Warsaw University of Live
    Sciences (SGGW)
    1986 MA, full-time studies, Faculty of Forestry of Warsaw University of Live Sciences (SGGW)


    Career:
    since 2016 Bank Ochrony Środowiska S.A. – Vice President of the Supervisory Board
    2015 – now Regional Directorate of the State Forests in Radom – director
    2015 – 2019 National Fund for Environment Protection and Water Management – supervisory board
    member
    2007 – 2014 Wodociągi Miejskie Sp. z o.o. in Radom – Supervisory Board Member
    2008 – 2015 Regional Directorate of the State Forests in Radom – head of division
    2006 – 2008 BOŚ S.A. – Supervisory Board Member
    2005 – 2007 General Directorate of the State Forests – General Director of State Forest Administration
    2002 – 2005 Forest District Dobieszyn – supervision engineer
    1998 – 2002 Regional Inspectorate of State Forests in Radom – deputy director
    1994 – 1998 Municipality of Białobrzegi – mayor
    1986 – 1994 Forest District Dobieszyn – field forest district manager, deputy forest district manager


    According to the submitted declaration, Mr Grzegorz Matysiak, in addition to the above-listed
    activities:
    - does not perform any activities competitive towards the Company,
    - is not part of any competitive company as a civil partnership, partnership, capital company
    - is not part of any competitive legal person as a member of its authorities,
    - is not recorded in the Register of Insolvent Debtors maintained under the provisions of the National
    Court Register Act of 20 August 1997.

  • Education:
    Legal traineeship completed in 1974, legal counsel.
    Graduated from Faculty of Law at University of Łódź.


    Career:
    from 2016 till now – BOŚ S.A. Supervisory Board Member
    from 2016 till now – PGE S.A. Supervisory Board Member
    From Jul. 2012 till now – Member of Management Board of Srebrna Sp. z o.o. w Warszawie
    Aug. 2009 – Apr. 2010 Polskie Radio S.A. Supervisory Board Member
    Apr. 2006 – Jul. 2009 TVP S.A. Supervisory Board Member, including 2 years as the President of the
    Supervisory Board
    Jan. 1991 – Jun. 2003 Legal Counsel in Voivodship Inspectorate of Environment Protection in Łódź
    Nov. 1990 – Jun. 2003 Full-time Member of Local Government Board of Appeal in Łódź
    04.1975 – 12.1986 Legal Counsel in Wojewódzki Bank Gospodarki Żywnościowej w Łodzi
    Jul. 1968 – Aug. 1990 Work in Management Board of Społem WSS Cooperative in Łódź and from
    December 1974 – legal counsel.


    According to the submitted declaration Ms Janina Goss, in addition to the above-listed activities:
    - does not perform any activities competitive towards the Company,
    - is not part of any competitive company as a civil partnership, partnership, capital company
    - is not part of any competitive legal person as a member of its authorities,
    - is not recorded in the Register of Insolvent Debtors maintained under the provisions of the National
    Court Register Act of 20 August 1997.


  • Education:
    1992 Graduate of the Faculty of Law of Warsaw University,
    1992 Graduate of the Faculty of Law of Paris II Panthéon-Assas University,
    1996 Recorded in the list of attorneys at law of the District Bar Association in Warsaw


    Career:
    From Feb. 2016 Chair of Supervisory Board of PKO Bank Polski S.A.
    From Sep. 2016 Member of Supervisory Board of BOŚ S.A.
    From 2016 International Partner in Gide Loyrette Nouel Law Firm
    From 1999 Partner in Warsaw office of Gide Loyrette Nouel
    1993 Started work in Gide Loyrette Nouel Law Firm
    Now a partner responsible for Litigation and Arbitration Department, Infrastructural Projects and Public
    Law Department, and Intellectual Property Law Department in the Warsaw office of Gide Loyrette Nouel
    Law Firm.
    Represents clients of the firm in lawsuits and provides counselling both to Polish companies and
    international investors on infrastructural projects and public procurement processes. Specialises in
    intellectual property right protection.


    Other professional experience:
    Inspecting representative of the District Bar Association in Warsaw
    Laureate of the “Client Choice 2015” competition organised by Globe Business Publishing in the
    Category of Litigation
    Attorney recommended by Chambers Europe for Litigation
    Attorney recommended by Legal 500 EMEA for Litigation and Intellectual Property Cases


    Foreign languages: Polish, French, English and Russian
    According to the submitted declaration, Mr Piotr Sadownik, in addition to the above-listed
    activities:
    - does not perform any activities competitive towards the Company,
    - is not part of any competitive company as a civil partnership, partnership, capital company
    - is part of competitive legal person as a member of its authorities,
    - is not recorded in the Register of Insolvent Debtors maintained under the provisions of the National
    Court Register Act of 20 August 1997

  • Education:
    College of Social and Media Culture in Toruń; Department of Political Science; postgraduate
    programme: International Relations and Diplomacy;
    University of Warsaw, Faculty of Management; International MBA Programme offered by the Centre for
    Management Training (CMT);
    Warsaw University of Life Sciences – Inter-University Postgraduate Studies in Evaluation and Valuation
    of Natural Resources;
    Częstochowa University of Technology, Faculty of Mechanical Engineering and Computer Science,
    awarded degree: Master of Science;


    Career:
    - from 2019 till now – Deputy Chair of Supervisory Board of Voivodship Fund for Environment Protection
    and Water Management in Łódź
    - from 2019 – now – President of General Management Board – the League for Protection of Nature
    (LOP)
    - from 2018 – now – Advisor to the President of the Republic of Poland for environment protection,
    climate policy and sustainable development
    From 2018 – now – Councillor of Łódź Voivodship Assembly, Deputy Chair of Agriculture and
    Environment Protection Commission
    - From 2015 to 2018 – Secretary of State in the Ministry of Environment, Government Plenipotentiary
    for Climate Policy;
    - from 2009 to 2015 – Management Board Vice President – Director for Technical and Maintenance in
    Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej RADPEC SA in Radom
    - from 2008 to 2009 – Chief Specialist in the National Centre for Emissions Registration in the National
    Administration of Emissions Trading System
    - from 2006 to 2008 – Manager of the National Administration of Emissions Trading System
    - from 2005 to 2007 – Advisor to Environment Minister prof. Jan Szyszko
    - from 2006 to 2008 Chair of Supervisory Board of Voivodship Fund for Environment Protection and
    Water Management in Łódź
    - from 2006 to 2008 – Chair of Supervisory Board of Voivodship Fund for Environment Protection and
    Water Management in Szczecin
    - from 2007 – 2008 – Member of Supervisory Board of Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. in
    Warsaw
    - from 2005 to 2006 – acting Director of Metropolitan Sanitation Management Department of the Capital
    City of Warsaw
    - from 2002 to 2005 – Deputy Head of Municipal Management and Environment Protection Division of
    the Municipality of Skierniewice
    - from 2002 to 2005 – Member of Supervisory Board of Bank Spółdzielczy w Skierniewicach
    Courses and trainings completed:
    Training completed: PRINCE 2 Foundation Project Management Methodology (certificate) – CRM SA –
    DEVOTEAM;
    “ISO 9001:2008 Requirements” workshops (certificate) – Doradca Consultants Ltd. Sp. z o.o.;
    Course for candidates for members of supervisory boards in State Treasury companies (attestation);
    Organizations and associations:
    League for the Protection of Nature – President of the General Board.


    According to the submitted declaration, Mr Paweł Sałek, in addition to the above-listed activities:
    - does not perform any activities competitive towards the Company,
    - is not part of any competitive company as a civil partnership, partnership, capital company
    - is not part of any competitive legal person as a member of its authorities,
    - is not recorded in the Register of Insolvent Debtors maintained under the provisions of the National
    Court Register Act of 20 August 1997.

  • Education:

    • 2013 – completed attorney-at-law apprenticeship program in the Warsaw Bar Association and was recorded in the official register of attorneys-at-law (WA-9641)
    • 2008 – completed postgraduate studies, real estate valuation, Faculty of Architecture at the Warsaw University of Ecology and Management
    • 2007 – graduated from the Faculty of Law and Administration at Maria Curie-Skłodowska University in Lublin (MA in law)

    Career:

    • since August 2020 member of Supervisory Board of Bank Ochrony Środowiska
    • since November 2019 Legal Department Director – legal aid coordinator at the National Fund for Environment Protection and Water Management (NFOŚiGW)
    • since February 2015 part-time member of local government appeal court in Warsaw
    • Jun. 2018 – Nov.2019 Legal Section Manager – legal aid coordinator at the National Fund for Environment Protection and Water Management (NFOŚiGW)
    • May 2016 – May 2018 legal counsel at the Legal Section at the National Fund for Environment Protection and Water Management (NFOŚiGW)
    • Oct. 2012 – Jun. 2016 head of Section of Enfranchisement of State Legal Entities and Regulation of Legal Statuses of Roads in the Department of Adjudication in the current Ministry of Development
    • Oct. 2007 – Oct. 2012 chief specialist at the Department of Adjudication at the Ministry of Infrastructure

    As stated in the submitted declaration, Mr Piotr Wróbel, except for the abovementioned activities and operations:

    • is not performing any activities competitive towards the Company’s operations,
    • is not involved in any competitive company as partners in a civil law partnership, commercial partnership, joint-stock company,
    • is not involved in any legal entity performing activities competitive towards the Company’s operations as a member of that entity’s authorities,
    • is not recorded in the Register of Insolvent Debtors, maintained under the Act on National Court Register of 20 August 1997.
  • Education:

    • graduate of the University of Commerce and Services in Poznań, Master of Business Administration. Degree: MBA
    • graduate of the Warsaw University of Life Sciences (SGGW), faculty of economics, specialization: managerial economics. Degree: MA
    • graduate of the Warsaw University of Life Sciences (SGGW), faculty of finance and accounting, specialization: banking and insurance. Degree: BSc.

    Career:

    • since Aug. 2020 Member of Supervisory Board of Bank Ochrony Środowiska
    • since May 2020 Vice Chairman of Supervisory Board of PEC Geotermia Podhalańska
    • since Nov. 2019 Director of Ministry Office, Ministry of Climate
    • since Jun. 2018 Member of Supervisory Board of Voivodship Fund for Environment Protection and Water Management in Warsaw
    • Apr. 2020 – Jul. 2020 Member of Supervisory Board of BOŚ Brokerage House
    • Jan. 2018 – Nov. 2019 Chief of Staff at the Ministry of Environment
    • Nov. 2017 – Jan. 2018 coordinator of the Council for State Companies in the State Treasury Department at the Chancellery of the Prime Minister
    • Mar. 2017 – Nov. 2017 advisor in the Chief of Staff’s office of Minister H. Kowalczyk at the Chancellery of the Prime Minister
    • Nov. 2016 – Mar. 2017 advisor in charge of the Chief of Staff’s office at the State Treasury Ministry and the State Treasury Ministry under liquidation
    • Nov. 2015 – Nov. 2016 political assistant to Undersecretary of State in the Ministry of Agriculture and Rural Development
    • Jun. 2013 – Oct. 2015 loan advisor at Expander Advisors Sp. z o.o.
    • Jun. 2013 – Oct. 2015 assistant to Managing Director at MetroFinance Sp. z o.o.

    As stated in the submitted declaration, Mr Przemysław Bednarski, except for the abovementioned activities and operations:

    • is not performing any activities competitive towards the Company’s operations,
    • is not involved in any competitive company as partners in a civil law partnership, commercial partnership, joint-stock company,
    • is not involved in any legal entity performing activities competitive towards the Company’s operations as a member of that entity’s authorities,
    • is not recorded in the Register of Insolvent Debtors, maintained under the Act on National Court Register of 20 August 1997.
  • Education:

    • 2019 – doctoral studies at the Collegium of Management and Finance of Warsaw School of Economics (SGH) – dissertation topic: “Economic prerequisites for energy security of the state – its role and importance when diversifying oil delivery”.
    • 2016 – MA studies, faculty of Public Administration in Warsaw IT, Management and Administration Academy
    • 1996 – BSc studies, International Economic Relations, Faculty of Economic Sciences of Warsaw University

    Career:

    • since July 2019 Management Board President, CEO at GK MAJ Ventures S.A.
    • Nov. 2016 – Mar. 2018 Management Board President, CEO at Grupa Lotos S.A.
    • Mar. 2016 – Nov. 2016 Management Board Vicepresident, Grupa Lotos S.A.
    • Mar. 2016 – Nov. 2016 Management Board President at Petrobaltic S.A.
    • Aug. 2013 – Feb. 2015 Management Board President, General Director at Gazoprojekt S.A. – Grupa PGNIG SA
    • Aug. 2013 – Feb. 2014 advisor to Management Board of Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.
    • Dec. 2011 – Dec. 2013 Director of Central Procurement Department at Polkomtel S.A.
    • Jan. 2008 – Dec. 2011 IT Managing Director at Polkomtel S.A.
    • Jul. 2006 – Jun. 2010 Management Board and General Director at MPR Sarmatia
    • Apr. 2006 – Jan. 2008 Management Board Member in charge of strategy and operations at PERN „Przyjaźń” S.A.
    • 1998 – 2010 member of Warsaw City Council
    • Nov. 1997 – Apr. 2006 TADIG expert at IT Operations Department at Polkomtel S.A.

    Member of supervisory boards: Naftoport sp. z o.o. – Gdańsk, PERN Przyjaźń S.A. – Płock, WARS Sp. z o.o. - Warszawa; RADPEC S.A. – Radom.

    As stated in the submitted declaration, Mr Marcin A. Jastrzębski, except for the abovementioned activities and operations:

    • is not performing any activities competitive towards the Company’s operations,
    • is not involved in any competitive company as partners in a civil law partnership, commercial partnership, joint-stock company,
    • is not involved in any legal entity performing activities competitive towards the Company’s operations as a member of that entity’s authorities,
    • is not recorded in the Register of Insolvent Debtors, maintained under the Act on National Court Register of 20 August 1997.