Czy wiesz jak łatwo i bez wyrzeczeń obniżyć rachunki za prąd w Twoim domu?

Pomożemy Ci stworzyć przydomową instalację fotowoltaiczną, dzięki której zmniejszysz koszty eksploatacji Twojego domu

Zamiana promieniowania słonecznego na energię elektryczną jest możliwa dzięki instalacji fotowoltaicznej montowanej na działce, dachu lub elewacji Twojego domu. Na montaż instalacji fotowoltaicznych nie potrzebujesz pozwolenia na budowę.

Twoje rachunki za energię elektryczną będą mogły spaść nawet do zera

Dzięki zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych już dziś możesz:

 • stać się „prosumentem”, czyli równocześnie konsumentem i producentem „zielonej energii”
 • zmniejszyć domowe rachunki za energię elektryczną, ponieważ produkować ją będziesz samodzielnie
  z promieniowania słonecznego, które jest naturalnym, bezpłatnym źródłem energii 
 • odsprzedać nadwyżki wyprodukowanej energii do zakładu energetycznego

Odpowiedni dobór urządzeń i przewidziane w projekcie Ustawy o odnawialnych źródłach energii zmiany
w sposobie rozliczeń z zakładem energetycznym spowodują, że Twoje rachunki za energię elektryczną będą mogły spaść nawet do zera.

To oznacza:

 • ok. 1 000 kWh, które możesz samodzielnie wytworzyć rocznie z promieni słonecznych i zużyć na codzienne potrzeby domowników np. zasilenie pompy ciepła, klimatyzacji, sprzętów AGD itd., niezależnie od zakładu energetycznego
 • ok. 600 zł rocznie oszczędności (600 PLN = 1 000 kWh x 0,6 PLN/kWh, średni koszt 1 kWh energii), ponieważ jest to porcja energii elektrycznej, której nie trzeba kupować od zakładu energetycznego

Powyższa kalkulacja została przygotowana jako przykład dla jednego modułu instalacji fotowoltaicznej o mocy 1 kW, jednak docelowa ilość modułów PV zależeć będzie od potrzeb domowników. Większa ilość modułów oznacza wyższe oszczędności na rachunkach za prąd w Twoim budżecie domowym.

Sprawdź ile możesz zaoszczędzić stosując w swoim domu proponowane przez nas EKO rozwiązanie – 
BOŚ Ekosystem. Zmniejsz koszty eksploatacji swojego domu.

Dodatkowo dzięki współpracy z BOŚ Bankiem możesz zyskać:

 • preferencyjne finansowanie instalacji fotowoltaicznej
 • jedyną, tak kompleksową ofertę na obniżenie rachunków za energię elektryczną w Twoim domu. Nasi doświadczeni Doradcy ds. Ekologii podpowiedzą, którą instalację wybrać, skoordynują jej dostawę i montaż, zaproponują atrakcyjne finansowanie, a także pomogą dopełnić wszelkich formalności związanych ze zgłoszeniem przyłączenia instalacji do sieci energetycznej, tak żeby zaoszczędzić Twój czas.

 

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na działce, dachu lub elewacji budynku umożliwia zmianę promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu ogniw fotowoltaicznych (ogniw słonecznych, fotoogniw). Są to urządzenia przekształcające promieniowanie słoneczne bezpośrednio na prąd elektryczny, wykorzystując zjawisko fotoelektryczne. Ogniwa są produkowane z materiałów półprzewodnikowych, takich samych jak wykorzystywane w mikroelektronice (np. krzem wysokiej czystości). Promienie słoneczne padając na powierzchnię ogniwa wybijają z niej elektrony (o ładunku ujemnym), pozostawiając tzw. „dziury” (o ładunku dodatnim). Pary nośników o przeciwnych ładunkach zostają rozdzielone na złączu półprzewodnikowym, co prowadzi do pojawienia się napięcia. Dołączenie przewodów elektrycznych do pozytywnej i negatywnej strony ogniwa pozwala na odbiór powstałego prądu elektrycznego. 

Pojedyncze ogniwa, w których powstaje niewielkie napięcie, łączone są w zespoły zwane modułami lub panelami. Zestaw fotoogniw jest umieszczony pomiędzy warstwami folii oraz szybą ze szkła hartowanego. Całość jest hermetycznie laminowana i oprawiona sztywną, lekką ramą, zazwyczaj aluminiową, zapewniającą wytrzymałość mechaniczną modułów i ułatwiającą ich montaż. 

Przykładowy montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu domu

 Do czego mogę wykorzystać prąd z fotowoltaiki?

Prąd wytworzony przez instalację fotowoltaiczną może być wykorzystany do zasilania wszelkich urządzeń elektrycznych w domu. Wytwarzanie własnego prądu ogranicza koszty zakupu energii elektrycznej z zakładu energetycznego i pozwala na częściowe uniezależnienie od zakupu prądu. 

Dla zobrazowania ilości energii, którą wytwarza instalacja fotowoltaiczna, można przyjąć że moduł instalacji o mocy 1 kW rocznie wyprodukuje ok. 1 000 kWh energii.

Jaki i gdzie zainstalować fotowoltaikę?

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 1kW zajmuje powierzchnię ok. 7 m2. W przypadku montażu na dachu, jego kąt nachylenia powinien się zawierać w przedziale 25 – 60 stopni, a optymalna orientacja paneli solarnych to kierunek południowy, ewentualnie południowo – zachodni, w ostateczności południowo – wschodni.

W przypadku braku możliwości montażu na dachu, instalację fotowoltaiczną można również zainstalować na działce lub elewacji budynku.

FAQ

Czy mój dom nadaje się do montażu instalacji?

Czy trzeba okresowo czyścić elementy instalacji?

Jakie są wymogi formalne?


Masz dodatkowe pytania? 

Wypełnij formularz kontaktowy - skontaktujemy się z Tobą lub już teraz zadzwoń do naszego Doradcy pod numer infolinii 801 355 455 lub +48 22 543 34 34.

 

Preferencyjne finansowanie EKOkredytem PV to:

 • długi okres kredytowania - do 20 lat
 • 5% prowizji 
 • marża kredytowa – już od 4,5% przy zakupie instalacji od firm współpracujacych z Bankiem - sprawdź RRSO
 • kwota kredytu nawet do 250.00 PLN

Szczegółowe informacje o warunkach udzielania kredytu znajdziesz w zakładce Dokumenty. 

Wypełnij formularz kontaktowy - skontaktujemy się z Tobą lub już teraz zadzwoń do naszego Doradcy pod numer infolinii 801 355 455 lub +48 22 543 34 34.

EKOmatematyka się opłaca!

Korzystając z usług  Zielonego Banku, dowiesz się jak dzięki ekologii wydawać mniej i zarabiać więcej!

Masz 5 minut? Zrób dla siebie cos dobrego! www.fundacjabos.pl

Elektronicznie - Ekologicznie! 

 

Poniżej znajdziesz ważne informacje i dokumenty:

 Nie musisz, nie drukuj. Dbaj o papier, swoje pieniądze i świat, w którym żyjesz.