Procedura uzyskania świadectwa

Cz. 3 artykułu „Białe Certyfikaty” - system wsparcia dla inwestycji w efektywność energetyczną.

Jakub Kowalczuk
główny inżynier ekolog

Pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o zamiarze realizacji inwestycji przynoszącej poprawę efektywności energetycznej jest sporządzenie audytu efektywności energetycznej.

Wskaże on możliwe do podjęcia działania oraz wymierny efekt energetyczny w postaci oszczędności energii wyrażonej w toe. Powinien on zostać sporządzony przez osobę posiadającą wskazane w ustawie doświadczenie, wykształcenie i kwalifikacje zawodowe.

W kolejnym kroku, należy złożyć do URE wniosek o wydanie świadectwa efektywności energetycznej, przy czym może on być złożony za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Wniosek zawiera m.in. informacje na temat wnioskodawcy, zakresu przedsięwzięcia, terminu planowanego rozpoczęcia i zakończenia inwestycji. Prezes URE wydaje świadectwo efektywności energetycznej, w terminie 45 dni od dnia złożenia kompletnego i pozbawionego błędów oraz braków wniosku o wydanie świadectwa efektywności energetycznej. W późniejszym kroku, Inwestor powinien zawrzeć umowę z Domem Maklerskim (np. DM BOŚ https://bossa.pl/) i zarejestrować konto w Rejestrze Świadectw Pochodzenia.

Następnie inwestor przystępuje do realizacji inwestycji i po jej zakończeniu sporządza audyt powykonawczy („ex post”) potwierdzający wartość planowanego do uzyskania efektu energetycznego w wymaganej ustawą formie. W przypadku uzyskania oszczędności energii w wysokości innej niż określona w wydanym świadectwie efektywności składa wniosek o zmianę wartości świadectwa efektywności energetycznej załączając do niego audyt powykonawczy. Jeżeli dla przedsięwzięcia zaplanowano osiągnięcie oszczędności energii w ilości nieprzekraczającej równowartości 100 ton oleju ekwiwalentnego średnio w ciągu roku, audyt ex post nie jest wymagany. W następnym kroku, Inwestor składa do URE zawiadomienie o zakończeniu przedsięwzięcia wraz z wymaganymi dokumentami w tym audyt powykonawczy o ile był wymagany. Jeśli wniosek jest kompletny i nie zawiera błędów w terminie do 30 dni od daty jego przyjęcia Prezes URE informuje Towarową Giełdę Energii o wydanych „białych certyfikatach”. Świadectwa są rejestrowane w rejestrze na koncie Inwestora prowadzonym w DM.

Prawa majątkowe wynikające z „białych certyfikatów” stanowią przedmiot obrotu na Towarowej Giełdzie Energii i stanowić mogą dodatkowe źródło przychodów poprawiające efektywność ekonomiczną przedsięwzięcia. Aktualne notowania ceny praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia na Towarowej Giełdzie Energii (białych certyfikatów) kształtują się w okolicach 2000 PLN/toe.

Bank Ochrony Środowiska posiada w swojej ofercie Kredyt EKOoszczędny z przeznaczeniem na finansowanie realizacji przedsięwzięć poprawiających efektywność energetyczną, którego źródłem spłaty są oszczędności wynikające ze zmniejszenia zużycia surowców lub innych mediów (energia, woda, ścieki). W ramach promocji działań służących poprawie efektywności energetycznej BOŚ zmodyfikował warunki produktu. Przy ocenie projektów Bank uwzględniał będzie świadectwa efektywności energetycznej jako:

  • źródło spłaty ze środków uzyskanych ze sprzedaży praw majątkowych lub
  • zabezpieczenie w postaci blokady na rachunku inwestycyjnym Klienta w DM, na którym będą „białe certyfikaty”.

Dzięki zrealizowaniu inwestycji w poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorcy uzyskają oszczędności wynikające ze zmniejszenia konsumpcji energii lub dzięki jej produkcji z własnego źródła OZE lub kogeneracji. Dodatkowo uzyskać mogą przychody ze sprzedaży „białych certyfikatów”.

Oferta BOŚ

Produkt, którym sfinansujesz inwestycję

Słowniczek niektórych pojęć pojawiających się w artykule:

  1. oszczędność energii – ilość energii stanowiącą różnicę między energią potencjalnie zużytą przed zrealizowaniem przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, a energią zużytą po zrealizowaniu tych przedsięwzięć,
  2. przedsięwzięcie służące poprawie efektywności energetycznej – działanie polegające na wprowadzeniu zmian lub usprawnień w obiekcie, w urządzeniu technicznym lub w instalacji, w wyniku których uzyskuje się oszczędność energii,
  3. świadectwo efektywności energetycznej (biały certyfikat) - wydane przez Prezesa URE potwierdzenie planowanej do zaoszczędzenia ilości energii finalnej wynikającej z realizacji przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, prawa majątkowe wynikające z „białych certyfikatów” stanowią przedmiot obrotu na Towarowej Giełdzie Energii,
  4. tona oleju ekwiwalentnego (to e)- energetyczny równoważnik jednej metrycznej tony ropy naftowej o wartości opałowej równej 10000 kcal/kg, zgodnie z danymi Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) 1 toe stanowi równoważnik 11 630 kWh lub 11,63 MWh lub 41,868 GJ.