BOŚ wsparł kwotą 7,7 mln zł powstanie jednej z najnowocześniejszych w Polsce farm fotowoltaicznych

Warszawa, 17 września 2020 r.

Farma fotowoltaiczna w Sokołowie Małopolskim, zbudowana dzięki finansowaniu Banku Ochrony Środowiska, codziennie produkuje około 12 MWh energii, czyli tyle ile potrzeba do zasilenia tysiąca gospodarstw domowych. Należy ona do najnowocześniejszych w Polsce - o jej rentowność dba sztuczna inteligencja. Szczytowa moc farmy wykorzystującej dwustronne moduły fotowoltaiczne to 2 MW.


Farma, zbudowana w sąsiedztwie budowanej drogi ekspresowej S-19 Rzeszów-Lublin, zajmuje powierzchnię około 4 hektarów. Tworzy ją blisko 6000 sztuk dwustronnych (bifacjalnych) modułów fotowoltaicznych. Produkują one energię ze swej przedniej i tylnej części, czyli są o 15-20 procent wydajniejsze od standardowych jednostronnych komponentów. Zaawansowane rozwiązania Huawei, wspomagane przez sztuczną inteligencję, umożliwiają zdalną diagnostykę elektrowni generując pełny raport w mniej niż 10 minut. Przekłada się to istotnie na redukcję kosztów utrzymania elektrowni i podnosi rentowność całej inwestycji.

Generalnym wykonawcą farmy fotowoltaicznej w Sokołowie Małopolskim jest GREAT SOLAR sp. z o.o., a inwestorem BIODEFOL sp. z o.o.

„Bank Ochrony Środowiska od ponad 30 lat stawia na ekologię. Sfinansowaliśmy już inwestycje proekologiczne na około 22,9 mld zł. Chętnie wspieramy przedsięwzięcia komercyjne, takie jak farma w Sokołowie Małopolskim, ale też pomagamy Polakom w tworzeniu prosumenckich instalacji fotowoltaicznych, mikroinstalacji dla domów jednorodzinnych oraz jednostek samorządu terytorialnego. Mam nadzieję, że dzięki naszym wspólnym wysiłkom przyszłe pokolenia będą mogły cieszyć się zdrowym życiem w pięknym kraju o coraz czystszym środowisku naturalnym” - stwierdza Sławomir Mazurek, Główny Ekolog Banku Ochrony Środowiska.

„Jesteśmy dumni będąc generalnym wykonawcą jednej z najbardziej nowoczesnych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce. W pełni sprostaliśmy wyzwaniu budowy elektrowni o mocy 2MW i obecnie prowadzimy prace nad inwestycjami o podobnej skali. Dwustronne moduły fotowoltaiczne mogą zapewnić energię na poziomie 115-120% w porównaniu do standardowych modułów jednostronnych i zastosowaniu falowników z mniejszą liczbą układów MPPT. Poprzez swoje realizacje wnosimy realny wkład w rozwój innowacyjnych technologii w Polsce” – mówi  mgr. inż. Wojciech Grzybała, prezes zarządu firmy GREAT SOLAR sp. z o.o.