Warszawa, 03.07.2025 r.
Bank Ochrony Środowiska stanął na czele dużego konsorcjum bankowego, które sfinansuje przełomowy projekt na Mazowszu, wykorzystujący odnawialne źródła energii. To ważny moment dla banku – potwierdzający pozycję BOŚ jako lidera i innowatora na rynku. Do finansowania inwestycji BOŚ zaprosił aż jedenaście Banków Spółdzielczych oraz Bank Zrzeszający.
Jako bank wiodący BOŚ pełnił kluczową rolę w przygotowaniu i wdrożeniu struktury finansowania – od koncepcji, przez analizę ryzyk, aż po sfinalizowanie współpracy. To pokazuje, że oprócz udzielania proekologicznego finansowania BOŚ tworzy także zaawansowane struktury transakcyjne, integruje partnerów finansowych i organizuje kompleksowe finansowanie projektów proekologicznych. Jest to pierwsza tak duża współpraca Banków Spółdzielczych z Bankiem Ochrony Środowiska.
– Wykreowaliśmy strukturę transakcji. Zorganizowaliśmy finansowanie. Pokazaliśmy, że jesteśmy bankiem, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych – mówi z dumą Bartosz Kublik, Prezes Zarządu BOŚ.
– To historyczna chwila. Nigdy wcześniej Bank Ochrony Środowiska nie był liderem tak dużego konsorcjum finansującego zielony, proekologiczny projekt. Współpraca z Bankami Spółdzielczymi to także praktyczny wymiar realizacji strategii oraz celów banku.
– To nie była łatwa rzecz do zorganizowania. Zakończyła się sukcesem dzięki zaangażowaniu i chęci współpracy Banków Spółdzielczych i Banku Zrzeszającego, w tym niełatwym projekcie, oraz dużej determinacji po naszej stronie – dodaje Ewa Zimińska, Dyrektor ds. Współpracy z Sektorem Spółdzielczym w BOŚ.
Finansowana inwestycja ma być przykładem nowoczesnego podejścia do zrównoważonego rozwoju. Obejmuje wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w zakresie m.in. wykorzystania wód geotermalnych na cele grzewcze (źródło ciepła i chłodu) oraz na cele lecznicze i rekreacyjne. Projekt spełni najwyższe standardy środowiskowe i ma służyć jako wzór dla kolejnych przedsięwzięć w Polsce i Europie Środkowej.
– Dzisiejsza umowa konsorcjalna Banku Ochrony Środowiska z jedenastoma Bankami Spółdzielczymi oraz Bankiem Zrzeszającym BPS potwierdza, że zrównoważony rozwój przestał być alternatywą, a stał się koniecznością dla całego sektora finansowego. To strategiczna odpowiedź na rosnące potrzeby rynku, który wymaga coraz większego zaangażowania w finansowanie lokalnych projektów proekologicznych. W obliczu wyzwań klimatycznych i ambitnych celów środowiskowych, współpraca Banku Ochrony Środowiska z sektorem bankowości spółdzielczej tworzy unikalną wartość – łączy specjalistyczną wiedzę w zakresie ekologii z lokalnym zasięgiem i głębokim zrozumieniem potrzeb klientów. Szczególnie teraz, gdy rząd zapowiada znaczący wzrost inwestycji w OZE, takie partnerstwo staje się kluczowym elementem budowania potencjału kredytowego na poziomie lokalnym – powiedział dr Tadeusz Białek, Prezes Związku Banków Polskich.
Inwestycja to także impuls do rozwoju lokalnego. Nowoczesna infrastruktura ekologiczna przyciągnie turystów, inwestorów i nowe miejsca pracy. Projekt stanie się kołem zamachowym dla lokalnej gospodarki – od sektora usług, przez gastronomię, aż po działalność rekreacyjną i zdrowotną. Mieszkańcy okolicznych miejscowości zyskają realne korzyści: dostęp do infrastruktury przyjaznej środowisku, nowych możliwości zatrudnienia oraz wzrostu jakości życia.
To także duże wzmocnienie dla gospodarki lokalnej, co dla Banku Ochrony Środowiska jest szczególnie istotne. Dzięki tej inwestycji Mazowsze rozwinie swoją ofertę jako wiodący ośrodek
konferencyjno-hotelowo-zdrowotny. Będzie to przestrzeń zaprojektowana z myślą o mieszkańcach, gościach i przyszłych pokoleniach.
– To nie tylko sukces konkretnego przedsięwzięcia, ale dowód na dojrzewanie rynku zielonego finansowania w Polsce – i rosnącą rolę BOŚ jako kluczowego gracza w transformacji energetycznej, któremu udało się zgromadzić pod jednym szyldem aż jedenaście Banków Spółdzielczych i Bank Zrzeszający – dodaje Bartosz Kublik.
– Eko-kredyty konsorcjalne to nie tylko narzędzie finansowe, ale realny przełom w podejściu do zrównoważonego rozwoju. Dziś widzimy, jak współpraca Banku Ochrony Środowiska z sektorem bankowości spółdzielczej w zakresie wspólnego finansowania zielonych inwestycji przekłada się na konkretne projekty, które zmieniają polską gospodarkę, czyniąc ją bardziej nowoczesną i konkurencyjną. To najlepszy dowód, że bankowość spółdzielcza i komercyjna mogą wspólnie kształtować przyszłość sektora finansowego w duchu odpowiedzialności środowiskowej – dodał Prezes Związku Banków Polskich.
BOŚ od ponad 30 lat jest partnerem dla firm, samorządów i organizacji wdrażających rozwiązania prośrodowiskowe. Kompleksowo wspiera transformację energetyczną tam, gdzie potrzeby są największe – zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Bank wzmacnia zieloną infrastrukturę, finansując inwestycje w OZE oraz komplementarne technologie. Eksperci banku – w tym inżynierowie ekolodzy – wspierają klientów na każdym etapie inwestycji – zarówno w realizacji celów zrównoważonego rozwoju, jak i zgodności z taksonomią UE.