Pionierski zakład przetwarzania odpadów Bioelektra Wierzbica z finansowaniem również od Banku Ochrony Środowiska

Bioelektra Wierzbica Spółka z o.o. realizuje jedną z najnowocześniejszych inwestycji w regionie polegającej na budowie pionierskiego zakładu przetwarzania odpadów komunalnych na Mazowszu. Projekt o wartości prawie 300 mln zł jest współfinansowany przez Bank Ochrony Środowiska, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz mBank S.A. Zakończenie prac i uruchomienie zakładu planowane jest na IV kwartał 2025 r.

Ten projekt to milowy krok w kierunku nowoczesnego, zrównoważonego gospodarowania odpadami w regionie. Dzięki pozyskanemu finansowaniu powstanie nowoczesny zakład, oparty na innowacyjnej, opatentowanej technologii RotoSteril. Rocznie będzie on w stanie przetworzyć do 150 000 ton odpadów komunalnych. Przetwarzanie odpadów to proces segregacji, który wskazuje, które z nich mogą trafić do recyklingu - w tym także do biogazowni - spalarni, bądź na wysypisko.

Technologia RotoSteril, oparta o proces sterylizacji odpadów, pozwala na praktycznie całkowite wyeliminowanie składowania oraz maksymalizuje odzysk surowców wtórnych. To rewolucja w podejściu do gospodarki odpadami. Zgodna z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym, jednocześnie wspiera zrównoważony rozwój.

Bioelektra Wierzbica ruszyła z projektem, który odpowiada na największe wyzwania środowiskowe
– redukuje ilość odpadów trafiających na składowiska, odzyskuje cenne surowce i zmniejsza emisje gazów cieplarnianych. Jako Bank Ochrony Środowiska finansujemy takie inwestycje, bo wierzymy, że transformacja ekologiczna zaczyna się od konkretnych działań – tu i teraz. Ten projekt to przykład realnego wpływu na środowisko i lokalną gospodarkę
powiedział Tomasz Miarczyński, Inżynier Ekolog BOŚ.

Realizujemy dużą inwestycję w branży gospodarki odpadami, która przyczyni się znacząco do poprawy gospodarki odpadami na Mazowszu i nie tylko, co będzie miało bezpośredni wpływ na osiągnięcie przez gminy wymaganych przez UE poziomów odzysku odpadów i przygotowania do recyklingu, a także ograniczenie ich składowania. W planach Grupy Bioelektra są kolejne innowacyjne zakłady przetwarzania odpadów komunalnych, w Polsce i za granicą powiedział Damian Dytrych – Wiceprezes Zarządu Bioelektra Wierzbica Sp. z o.o.

Projekt objęty jest unijną gwarancją InvestEU, co dodatkowo podkreśla jego rangę oraz potencjał do realnego wpływu na środowisko i rozwój gospodarczy Mazowsza. Bank Ochrony Środowiska od ponad
30 lat wspiera zrównoważone rozwiązania, a realizowany projekt to nie tylko budowa zakładu, ale także transformacja sposobu, w jaki gospodarujemy odpadami i chronimy nasze środowisko.

Jako partner dla firm, samorządów i organizacji wdrażających rozwiązania prośrodowiskowe BOŚ kompleksowo wspiera transformację energetyczną tam, gdzie potrzeby są największe – zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Bank wzmacnia zieloną infrastrukturę, finansując inwestycje w OZE oraz komplementarne technologie. Eksperci banku – w tym inżynierowie ekolodzy – wspierają klientów na każdym etapie inwestycji – zarówno w realizacji celów zrównoważonego rozwoju, jak i zgodności z taksonomią UE.