Ekonomiści BOŚ najlepszymi prognostami w 2018 r.

Informacja prasowa, 14 stycznia 2019 r.

Łukasz Tarnawa i Aleksandra Świątkowska, ekonomiści Banku Ochrony Środowiska zwyciężyli w konkursie red. Parkiet na najlepsze prognozy wskaźników makroekonomicznych i rynkowych w 2018 r. Dwójka prognostów BOŚ wygrała drugi raz z rzędu i trzeci raz w historii konkursu.

Aleksandra Świątkowska i Łukasz Tarnawa powtórzyli swój sukces z 2017  oraz  z  2013  roku. Ekonomiści BOŚ od 6 lat regularnie plasują się w czołówce rankingu Parkietu.

Konkurs prognoz comiesięcznych wskaźników makroekonomicznych organizowany  jest  przez red. Parkiet od 2005 r. „Od tego czasu żadnemu z uczestników nie udało się zwyciężyć dwa razy z rzędu. Dokonał tego dopiero zespół Banku Ochrony Środowiska, który od lat tworzą Łukasz Tarnawa i Aleksandra Świątkowska. Skalę tego osiągnięcia potęguje to, że przed trzema laty ten duet był na drugiej pozycji” –czytamy w artykule Parkietu na temat konkursu.

Ranking red.Parkiet powstaje  na  podstawie  ocen  celności  comiesięcznych  prognoz  dla kluczowych zmiennych makroekonomicznych (m.in. inflacji, produkcji, sprzedaży detalicznej, czy stopy bezrobocia) oraz wskaźników rynkowych (kursu złotego, rentowności obligacji skarbowych oraz stopy procentowej NBP).

W konkursie Parkietu obecnie bierze udział ponad 20 zespołów analitycznych z krajowych i zagranicznych instytucji finansowych.

Łukasz Tarnawa i Aleksandra Świątkowska pracują w Banku Ochrony Środowiska od 2011 r., do którego przeszli z PKO BP.

O firmie
Bank Ochrony Środowiska to polski EKO Bank –dla ludzi, biznesu i środowiska.W trzech kwartałach 2018 roku BOŚ udzielił kredytów i pożyczek na kwotę 1,7 mld zł. Kwota umów na finansowanie działań proekologicznych w trzecim kwartale ub. r. wyniosła 719,8 mln zł i była o 25,0% wyższa niż w analogicznym okresie roku 2017. W 2018 roku, w zdecydowanej większości,kredyty proekologiczne skierowane były do klientów korporacyjnych. Od początku swojej działalności BOŚ sfinansował inwestycje proekologiczne na łączną kwotę około 20 mld zł.

BOŚ należy do elitarnej grupy spółek, które są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w ramach  RESPECT  Index -pierwszego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej  indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie. Przynależność jest potwierdzeniem najwyższych standardów społecznej odpowiedzialności stosowanych na co dzień w działaniach Banku.

Pod koniec 2018 r. Bank Ochrony Środowiska otrzymał wyróżnienie od J.P. Morgan Chase Bank, N.A. za bezbłędne realizowanie płatności w walucie USD, na poziomie 99,98 %. Jest to jeden z najlepszych wyników spośród wszystkich banków współpracujących z tym amerykańskim bankiem.

Kontakt dla mediów: Biuro Komunikacji i Relacji Inwestorskich [email protected]

Polski EKO Bank –dla ludzi, biznesu i środowiska www.bosbank.pl