Kolejne wsparcie finansowe BOŚ dla Zespołu Basenów Rekreacyjnych w Redzie

Informacja prasowa, 1 lutego 2019 r.

Bank Ochrony Środowiska S.A. udzielił spółce Zespół Basenów Rekreacyjnych w Redzie  kredytu inwestycyjnego  przeznaczonego  na  finansowanie  zakupu  jedynej  w Europie i drugiej na świecie zjeżdżalni SlideWheel ze specjalnym systemem obrotowym.

Wysokość udzielonego spółce kredytu to 15,5 mln PLN.

SlideWhell to unikalne połączenie diabelskiego młyna ze zjeżdżalnią wodną. Przyszli użytkownicy, siedząc na wygodnych czteroosobowych pontonach będą mogli cieszyć się wysokim iprzeciążeniami, wahadłowymi ruchami, obrotami i kołyskami. Zjeżdżalnia ma aż 27 metry wysokości, czyli prawie dwa razy tyle co budynek Aquaparku, którego budowa została również sfinansowania przez Bank  Ochrony Środowiska S.A. w 2016 roku. Długość rury zjeżdżania to 140 metrów, ale dzięki dynamicznym ruchom, zjazd będzie wydawał się dwa razy dłuższy. Maksymalną prędkość jaką będzie można na niej osiągnąć to 40km/h.

Dodatkowo Bank Ochrony Środowiska udzielił spółce pożyczki hipotecznej w kwocie 113,3  mln PLN, która m.in. zostanie przeznaczona na dofinansowanie działalności inwestycyjnej spółki.

Wsparcie  Banku  dla rozbudowy  inwestycji,jaką jest Zespół Basenów Rekreacyjnych w Redzie,jest doskonałym przykładem jego udziału w finansowaniu przedsiębiorstw,dla których ochrona środowiska musi korelować z celami biznesowymi. Warto przypomnieć, że istotą budowy Aquacentrum była m.in. maksymalizacja zysków energetycznych i organicznie strat ciepła, co przyczyniło się w konsekwencji do redukcji kosztów eksploatacji całego obiektu o co najmniej 80% w stosunku do budynku wykonanego w standardowej technologii.

Aby utrzymać wodę basenową wolną od bakterii i innych zanieczyszczeń w większości istniejących instalacji basenowych stosuje się chlor w postaci gazowej lub ciekłego roztworu. W Aquacentrum chlor jest produkowany na miejscu z soli za pomocą elektrolizera membranowego. Elektroliza stanowi ekologiczną, a pod względem technicznym perfekcyjną, alternatywę dla tradycyjnie stosowanego podchlorynu sodu lub innych substancji dezynfekujących. Dzięki procesowi elektrolizy  chlor  wytwarza się z chlorku sodu, który jest całkowicie nieszkodliwy.