Akcja pomocy hospicjom

- Nawet w najcięższych czasach nie zapominajmy o najsłabszych i najbardziej potrzebujących – apeluje ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor  Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP). W piątek organizacja rozpoczęła akcję pomocy wybranym hospicjom.

27 marca br. z magazynu PKWP pod Warszawą rozpoczął się odbiór niezbędnych w walce z koronawirusem środków do dezynfekcji. Na apel Stowarzyszenia pierwszy odpowiedział Bank Ochrony Środowiska, który zakupił prawie 3,8 tysiąca litrów płynów bezpośrednio u producenta Polfy Tarchomin. – Nasz bank zajmuje się obsługą finansową Polfy, więc całą operację udało się przeprowadzić bardzo szybko i sprawnie. Sytuacja jest nadzwyczajna i jako firma odpowiedzialna społecznie uznaliśmy, że nasza pomoc jest niezbędna – mówi Bogusław Białowąs, prezes Banku Ochrony Środowiska.

- Dzięki funduszom pochodzącym z Banku Ochrony Środowiska wsparcie otrzymają trzy hospicja na Dolnym Śląsku oraz jedno z Gdańska. Mamy również zapewnienie, że bank sfinansuje zakup najwyższej jakości masek, skutecznie chroniących przed wirusami - zaznacza ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej PKWP.

Dzięki współpracy Stowarzyszenia z bankiem do hospicjów oraz zakładów opiekuńczo – leczniczych trafi w najbliższym czasie partia 2 tysięcy maseczek ochronnych przeznaczonych przede wszystkim dla personelu hospicjów i innych placówek medycznych oraz wolontariuszy. Ich transport powinien dotrzeć do Polski w najbliższych dniach. Pomoc trafi do ośrodków, w których opieką objętych jest około 500 chorych, głównie dzieci.

Środki do dezynfekcji i maseczki trafią do:

  1. Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Dzieci prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr św. Józefa w Wierzbicach (gmina Kobierzyce);
  2. Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Dzieci im. Jana Pawła II prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej Prowincja Polska w Jaszkotlu (gmina Kąty Wrocławskie);
  3. Medycznego Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra” we Wrocławiu;
  4. Hospicjum i zakładów opiekuńczo - leczniczych prowadzonych przez Caritas archidiecezji gdańskiej.

Akcję pomocy hospicjom prowadzi zespół kierowany przez ks. prof. Waldemara Cisło. Koordynuje on proces rozdysponowania środków do dezynfekcji pomiędzy wybrane placówki w całej Polsce. Wykorzystuje przy tym doświadczenie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które na co dzień niesie pomoc dla uchodźców i prześladowanych chrześcijan zapewniając pomoc materialną i duszpasterską w różnych odległych zakątkach globu - dotkniętych wojnami, prześladowaniami na tle religijnym i politycznym oraz klęskami żywiołowymi.

Według oficjalnych danych opieką paliatywną i hospicyjną w Polsce, co roku objętych jest około 90 tysięcy osób. Opieka ta ma różne formy m.in.: hospicjów domowych dla dorosłych lub dzieci, hospicjów stacjonarnych, poradni medycyny paliatywnej. Wiele ośrodków tworzonych i prowadzonych jest przez organizacje związane z Kościołem katolickim. Opieka paliatywna w Polsce najczęściej obejmuje pacjentów z chorobami nowotworowymi.