Bank Ochrony Środowiska wyróżnia finalistów Konkursu Naukowego E(x)plory

Bank Ochrony Środowiska wyróżnia finalistów Konkursu Naukowego E(x)plory


Podczas Gdynia E(x)plory Week Bank Ochrony Środowiska wyróżnił finalistów Konkursu Naukowego E(x)plory. Nagrodę specjalną BOŚ otrzymał zespół z Torunia w składzie: Mateusz Malikowski, Julia Kosińska i Kalina Wiśniewska za projekt: „Budowa urządzenia umożliwiającego oczyszczanie wody z leków, z naciskiem na niesteroidowe leki przeciwbólowe na przykładzie ibuprofenu oraz zbadanie wpływu jego poszczególnych stężeń na organizmy żywe”. Zdaniem ekologów banku realizacja tego projektu może istotnie przyczynić się do ochrony polskiej przyrody.

Konkurs Naukowy E(x)plory organizowany przez Fundację Zaawansowanych Technologii jest największym tego typu wydarzeniem w Polsce. Tradycyjnie już, jego finał i ceremonia wręczenia nagród odbywają się na zakończenie Gdynia E(x)plory Week w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. W 2019 roku w krajowym finale Konkursu Naukowego E(x)plory wzięło udział 56 młodych ludzi w wieku od 13-20 lat. Stworzone przez nich 33 projekty zostały wyłonione spośród 177 podczas eliminacji w 5 miastach Polski. Jury złożone z autorytetów naukowych z całego kraju przez trzy dni debatowało nad wyborem najlepszych prac.

Bank Ochrony Środowiska był Partnerem Gdynia E(x)plory Week. W GEW co roku uczestniczy ponad 3000 osób. Biorą one udział w warsztatach, wykładach i pokazach naukowych. Temu trzydniowemu wydarzeniu towarzyszą Kongres Naukowy E(x)plory (w 2019 roku zatytułowany: „Edukacja dla innowacji. Innowacje
w edukacji”) oraz finał Konkursu Naukowego E(x)plory.

Więcej o E(x)plory można przeczytać pod adresem http://www.explory.pl/.