Edukacja ekologiczna z BOŚ na XI Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników

Motoryzacja i ekologia nie muszą być ze sobą sprzeczne. Jak je pogodzić – tego uczestnicy tegorocznej edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników dowiedzą się od ekspertów Banku Ochrony Środowiska.

Ekologia odgrywa coraz większą rolę w wyznaczaniu trendów i rozwoju motoryzacji. Wymagane przez Unię Europejską coraz bardziej restrykcyjne normy emisji spalin, nakaz produkcji wyłącznie samochodów zeroemisyjnych od 2035 roku, nacisk na ochronę środowiska w różnych aspektach życia to wyzwanie nie tylko dla producentów aut, ale także dla dostawców części czy mechaników samochodowych.

Motoryzacja będzie elektryczna – to już wiemy. Ale jak sprostać temu wyzwaniu i wpisać się w trendy obecne w branży motoryzacyjnej, by zachować równowagę między wymaganiami ekologii, a pasją korzystania z czterech kółek? O tym wszystkim uczestnikom XI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników opowiedzą eksperci Banku Ochrony Środowiska, który jest partnerem wydarzenia. Ogromnie się cieszymy, że już drugi rok możemy współpracować przy organizacji Mistrzostwmówi Adrian Dekowski, Prezes V8 Team, współorganizator Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników.

Na Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników szczególne miejsce zajmuje tematyka elektromobilności oraz wszechstronna edukacja przyszłych mechaników pojazdów elektrycznych i hybrydowych nie tylko w zakresie serwisowania, ale także w obszarze rozwoju paliw alternatywnych i technologii wodorowych.

–  Zaproponujemy uczestnikom XI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników aktywności, które przybliżą im zagadnienia związane z ekologią i przekonają, że motoryzację i ochronę środowiska można pogodzić. Od napędów elektrycznych już nie ma odwrotu. Pozostaje więc przygotować się na ich upowszechnienie, obsługę, zdobyć wiedzę jak działać w zgodzie z ekologią, nie tracąc radości z kontaktu z motoryzacjąwyjaśnia Michał Siedlecki, dyrektor ds. sektora energetyki - Biuro Doradztwa Finansowego dla Sektora Energetycznego.

Jednym z wydarzeń zaplanowanych w ramach XI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników będzie panel ekspercki poświęcony przyszłości motoryzacji i technologiom wykorzystywanym w jej rozwoju. Eksperci BOŚ będą także służyli szczegółowymi informacjami o rządowym programie dopłat do zakupu samochodów elektrycznych „Mój elektryk”.

Nie zabraknie również wydarzeń skierowanych szczególnie do młodych mechaników, bo to do ich warsztatów trafią w przyszłości samochody z napędami alternatywnymi. Eksperci BOŚ postarają się przekonać młodzież, że warto rozwijać się w duchu ekologii. Specjaliści pracujący na co dzień z dużymi maszynami opowiedzą o zastosowanych w nich rozwiązaniach służących ochronie środowiska.

Od ponad 30 lat misją Banku Ochrony Środowiska jest edukacja i wspieranie przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska. Uczestnicząc w wydarzeniach branżowych dotyczących m.in. zielonego, niskoemisyjnego transportu i elektromobilności BOŚ wzmacnia swój aktywny udział w kreowaniu oraz implementacji strategicznych rozwiązań z zakresu finansowania obszaru zielonej gospodarki i ochrony środowiska w Polsce. Takimi działaniami bank wpływa również na wzrost społecznej świadomości, a tym samym na popyt na zielone inwestycje.

Finały XI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników odbędą się podczas Poznań Motor Show – największych targów motoryzacyjnych w Polsce – w dniach 7-10 kwietnia 2022 r.