Zespół BOŚ ponownie ze statuetką dla najlepszego ekonomisty

Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet” nagrodziła elitę rynku kapitałowego. Po raz trzeci z rzędu zwycięzcami rankingu trafności prognoz makroekonomicznych zostali reprezentanci Banku Ochrony Środowiska – Aleksandra Świątkowska oraz Łukasz Tarnawa. To osiągnięcie bez precedensu w historii konkursu.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną tegoroczne rozdanie statuetek Byków i Niedźwiedzi odbyło się online. W przesłanym redakcji „Parkietu” podziękowaniu, Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ, odniósł się między innymi do bieżącej, trudnej zwłaszcza dla przedsiębiorców sytuacji - „Czas epidemii, który obecnie przechodzimy uczy nas pokory. Okazało się, że choć żyjemy w zaawansowanym technologicznie świecie, nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć i zaplanować. W tym szczególnym czasie myślę o przedsiębiorcach, także tych najmniejszych, którzy współtworzą naszą gospodarkę. To dla Państwa czas pełen niepewności i zatroskania o dorobek życia. Zapewne ten trudny okres jeszcze potrwa, wciąż nie wiemy jak długo, ale jest nadzieja, że dzięki umiejętnej polityce gospodarczej, wspólnemu wysiłkowi i silnej woli uda się go przejść i wyjść na prostą.”

Ranking „Parkietu” jest najbardziej prestiżowym konkursem ekonomistów i analityków krajowych instytucji finansowych. Organizowany jest od 2005 roku, powstaje na podstawie ocen celności comiesięcznych prognoz dla kluczowych zmiennych makroekonomicznych (m.in. PKB, inflacji, produkcji, sprzedaży detalicznej, czy stopy bezrobocia) oraz wskaźników rynkowych (kursu złotego, rentowności obligacji skarbowych oraz stopy procentowej NBP). W konkursie Parkietu bierze udział ponad 20 zespołów analitycznych z krajowych i zagranicznych instytucji finansowych.